Prezes KGHM liczy na zysk netto z Sierra Gorda w perspektywie 3-4 lat
Chilijski projekt Sierra Gorda powinien przynosić zysk netto w perspektywie 3-4 lat, uważa prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki. Podkreślił przy tym, że przyszłość KGHM jest na Dolnym Śląsku i to tu grupa zainwestuje ok. 10 mld zł w ciągu najbliższych czterech lat
Wierzę, że Sierra Gorda w perspektywie 3-4 lat da nam zyski. W pierwszym kwartale zysk operacyjny był już dodatni. A to dobra informacja. Oczywiście balastem jest dług i do 2021 r. będzie nam ciążył. A potem będziemy zarabiać. Może nawet szybciej... - powiedział Domagalski-Łabędzki w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".
Podkreślił, że sytuacja Sierra Gorda jest dobra. Poprawione zostało zarządzanie i proces produkcji. Wzrósł uzysk miedzi, ale przede wszystkim molibdenu.
Na pytanie, czy pomimo wcześniejszych planów KGHM wejdzie jednak w II etap budowy Sierra Gorda, prezes odpowiedział:
Początkowo podzieliliśmy inwestycję na wyraźne etapy, pierwszy i drugi. Dziś jednak widzimy to jako jeden proces w ramach 'life of mine' obliczonego na 24 lata, ale ze stanowczą tendencją do zwiększania produkcji. Pewnie nie będą to poziomy przewidywane w drugim etapie, ale na pewno będą wyższe niż te w pierwszym. Szukamy optymalnych rozwiązań.
KGHM posiada 55% udziałów w chilijskiej kopalni, podczas gdy pozostałe 45% należy do japońskiego koncernu Sumitomo.
Przyszłość KGHM jest w Zagłębiu Miedziowym na Dolnym Śląsku. I to właśnie tutaj zainwestujemy w ciągu najbliższych czterech lat ok. 10 mld zł. Na razie mamy przyznaną koncesję na obszar Gaworzyce, bardzo perspektywiczny kierunek. Najbliższą przyszłością wydobywczą jest dla nas tzw. Głogów Głęboki, skąd już dzisiaj pochodzi 5% naszej produkcji. Interesujący wydaje się Bytom Odrzański - zapowiedział także Domagalski-Łabędzki.
KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.
(ISBnews)SzSz