Nadzór nad spółkami państwa w ręku premiera
Rząd chce, żeby Prezes Rady Ministrów miał nadzór nad wszystkimi spółkami Skarbu Państwa - wynika z wykazu prac legislacyjnych KPRM. Projekt ustawy przygotowany został przez szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka.
Jak podano, wprowadzane zmiany pozwolą na usunięcie wątpliwości interpretacyjnych, które pojawiły się od czasu wejścia w życie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Ponadto, doprecyzowano oraz uzupełniono niektórych przepisy, co pozwoli na uporządkowanie kompetencji i zadań organów administracji rządowej.
Zgodnie z projektem wzmocniono, doprecyzowano i uzupełniono kompetencje i zadania premiera o nadzór nad spółkami Skarbu Państwa.
W odniesieniu do spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa rozszerzono zakres spraw, w których Prezes Rady Ministrów będzie zatwierdzał instrukcje do głosowania - czytamy.
Dodano, że wprowadzono wyjątek od konieczności uzyskiwania zgody Rady Ministrów na zbycie akcji Skarbu Państwa dot. spółek, w których SP ma nie więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego, chyba że wartość rynkowa tych akcji przekracza 200 tys. zł.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, rozszerzono listę spółek, w których akcje i prawa z akcji Skarbu Państwa nie podlegają zbyciu, oraz wprowadzono wyjątek umożliwiający zbycie tych akcji w przypadku wniesienia ich na podwyższenie kapitału zakładowego jednoosobowej spółki Skarbu Państwa lub innej spółki.
W projekcie skorygowano wymogi, jakie muszą spełniać osoby wskazane na członka organu nadzorczego oraz przepisy dotyczące Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.
Projekt przewiduje zmianę definicji członka organu nadzorczego. Podwyższono też wymóg dotyczący zasiadania w organach nadzorczych spółek, tak aby ukończenie studiów podyplomowych MBA umożliwiało spełnienie wymogów.
Doprecyzowano także zakres zajęć, które są w sprzeczności z obowiązkami członka organu nadzorczego albo mogłyby wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność, albo rodzić konflikt interesów.
Ponadto, wprowadzono przepisy dotyczące pytań na egzaminie dla kandydatów na członków organów nadzorczych.
PAP, MS