Szybka runda po europejskich giełdach
Indeksy giełdowe w zachodniej Europie przeważnie na małych plusach. Środa prawie bez danych makro. Inwestorzy analizują raporty kwartalne spółek - podają maklerzy
Zyskuje 14 z 19 sektorów ze Stoxx 600. 373 spółki w górę, spada 195.
Symrise zwyżkuje o 6,0 proc., Ubisoft na plusie o 5,6 proc., a Brenntag drożeje o 4,8 proc.
Wirecard spada o 6,9 proc., Loomis na minusie o 4,8 proc., a Solvay tanieje o 3,4 proc.
Kurs euro rośnie o 0,06 proc. do 1,1594 USD.
Brent na ICE tanieje o 0,3 proc. do 63,50 USD za baryłkę.
Miedź na LME w Londynie jest wyceniana niżej o 0,5 proc. - po 6.790,00 USD za tonę.
Ten dzień prawie bez danych makro. Są wskaźniki dotyczące handlu zagranicznego Chin.
Eksport Chin wzrósł w październiku o 6,1 proc. rdr (w juanach), po wzroście miesiąc wcześniej o 9,0 proc. - podała administracja celna. Analitycy spodziewali się, że eksport rdr wzrósł o 7,0 proc.
Słabsze są też dane o imporcie - w X wzrósł on rdr o 15,9 proc. (w juanach), a tu oczekiwano wzrostu o 17,5 proc., po wzroście poprzednio o 19,5 proc. rdr.
W juanach nadwyżka w handlu Chin wyniosła w X 254,47 mld wobec 193,00 mld nadwyżki poprzednio i oczekiwanych przez analityków 280,45 mld juanów nadwyżki.
W Brukseli trwa kolejna runda pierwszej fazy negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (do 10 listopada).
W centrum uwagi rynków pozostaje geopolityka - podróż prezydenta USA Donalda Trumpa do Azji.
W środę amerykański prezydent wygłosił przemówienie w parlamencie Korei Południowej. By zapewnić pokój na Półwyspie Koreańskim, w obliczu zagrożenia atomowego ze strony reżimu w Pjongjangu, trzeba okazywać siłę - przekonywał Trump z mównicy parlamentu.
Czas wymówek się skończył. Teraz jest czas siły - oświadczył Trump, dodając: Jeśli chcecie pokoju, musicie okazywać siłę przez cały czas. Reżim zinterpretował wcześniejszą powściągliwość Ameryki jako słabość. To jest błędna ocena - powiedział prezydent i wyjaśnił, że jego administracja jest zupełnie inna niż USA miały w przeszłości.
Po Korei Płd. Trump odwiedza jeszcze Chiny, Wietnam i Filipiny. Wcześniej gościł w Japonii.
Trump przybył już do Pekinu, gdzie w czwartek spotka się z przywódcami ChRL i rządzącej tym krajem Komunistycznej Partii Chin.
Będzie to pierwsza wizyta zagranicznego przywódcy w Pekinie po zakończonym niedawno XIX zjeździe chińskiej partii, na którym prezydent Xi Jinping umocnił swoją władzę, zapowiedział wzrost znaczenia Chin na arenie międzynarodowej i zasygnalizował bezkompromisowe podejście w sporach terytorialnych.
W środę rozpoczyna się też czterodniowy szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), na którym w kolejnych dniach mają się pojawić m.in. prezydenci USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin.
Na rynkach słabsze zainteresowanie kryzysem wokół Katalonii po przejęciu przez rząd hiszpański kontroli nad tym regionem w reakcji na rezolucję katalońskiego parlamentu w sprawie niepodległości.
Kilku ministrów odwołanego rządu Katalonii osadzono w areszcie pod Madrytem; przebywający w Belgii premier Carles Puigdemont i jego czterej współpracownicy, objęci Europejskim Nakazem Aresztowania, oddali się w ręce belgijskiej policji.
Brukselski sąd orzekł w poniedziałek, że katalońscy politycy mogą pozostać na wolności w Belgii dopóki nie postanowi on, czy zostaną oni wydaleni do Hiszpanii.
PAP, mw