NFOŚiGW: Nowe życie dla Jarocina
Parki, skwery i przyuliczna zieleń w Jarocinie zyskają nowe życie. Ponad 32 hektary zostaną zagospodarowane lub odnowione za pieniądze z Unii Europejskiej. NFOŚiGW przyznał gminie dotację 12 mln zł z działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego.
Umowę dotyczącą jarocińskiego projektu – o całkowitej wartości 16 691 358,43 zł – podpisano wczoraj (22 listopada br.) w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz reprezentował Wiceprezes Zarządu Roman Wójcik, a beneficjenta – Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.
Wsparcie na rozwój zieleni miejskiej otrzyma gmina, która zdobyła najlepszą pozycję w rankingu branżowego pisma „Wspólnota” za najwyższe średnie wydatki inwestycyjne w latach 2014-2020 w grupie miast na prawach powiatu. Miasto Jarocin jest także liderem ogólnopolskiego programu „Mieszkanie Plus”.
Przedsięwzięcie obejmie cztery obszary Jarocina. Zaplanowano rewaloryzację założenia pałacowo-parkowego w Jarocinie, a także zagospodarowanie terenów zieleni przyulicznej i skweru przy ul. Wojska Polskiego oraz w parku przy ul. Szubianki w Jarocinie. Przedsięwzięcie obejmie też miejsce upamiętnienia działalności pierwszego oddziału Powstania Wielkopolskiego pod dowództwem Majora Zbigniewa hr. Ostroroga Gorzeńskiego. W parku jego imienia powstaną rzeźby Majora oraz powstańców. Łącznie na terenie ponad 32 hektarów przewidziano częściową wymianę drzewostanu oraz tworzenie „zielonej bariery” w pasach przyulicznych poprzez dokonanie nasadzeń drzew, krzewów oraz bylin. W ramach inwestycji planuje się też kompensację ubytków zieleni polegającą m.in. na uzupełnieniu roślinności istniejącej o szlachetne drzewa i krzewy rodzimego pochodzenia. Dodatkowo powstaną ścieżki z nawierzchni wodoprzepuszczalnej i obiekty małej architektury (np. ławki czy huśtawki). Prace powinny zakończyć się w listopadzie 2019 r.
Projekt jest zgodny z głównym celem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, jakim jest wsparcie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku oraz sprzyjającej spójności terytorialnej i społecznej.