NBP: rośnie liczba pracujących, a spada godzin pracy
Brak rąk do pracy wpływa na większe wykorzystanie rezerw podaży pracy w postaci wzrostu aktywności zawodowej – informuje NBP w opublikowanym właśnie raporcie o rynku pracy. Według prognoz z lipcowego raportu o inflacji, stopniowo przyspiesza tempo wzrostu wynagrodzeń, przy czym tendencja ta dotyczy jak dotąd głównie sektora przedsiębiorstw.
W II kwartale 2017 r. dynamika liczby pracujących w gospodarce przyspieszyła w porównaniu do początku br., choć wyraźnie spadła intensywność wykorzystania pracy (przeciętna liczba godzin pracy). Stopa bezrobocia obniżyła się do kolejnego rekordowo niskiego poziomu. Jednocześnie roczna dynamika wydajności pracy kształtuje się na stabilnym poziomie – czytamy w raporcie.
W raporcie można przeczytać, że przeciętna liczba przepracowanych godzin gwałtownie spadła do poziomu najniższego w historii, co świadczy o obniżeniu się intensywności wykorzystania już zatrudnionych pracowników i potencjalnie może ograniczać przyspieszanie wzrostu płac w gospodarce.
Jak podaje NBP, wszystkie wskaźniki zatrudnienia w gospodarce wskazują, że w II kw. br. wzrost liczby pracujących przyśpieszył w stosunku do I kw. 2017r., „w którym odnotowany był wyraźny wzrost tych wskaźników”.
Podaż pracy w II kw. br. zwiększyła się po raz pierwszy od półtora roku. Było to efektem wzrostu współczynnika aktywności zawodowej, który z nadwyżką skompensował wpływ długookresowych negatywnych tendencji demograficznych. Wzrost aktywności zawodowej wynikał z jednej strony z zapobiegania przez firmy odchodzeniu z rynku pracy osób w wieku przedemerytalnym, z drugiej zaś z większego wykorzystania pracy osób zwykle „luźniej” związanych z rynkiem pracy. Braki podażowe na polskim rynku pracy częściowo uzupełnia imigracja zarobkowa – czytamy w raporcie.
Jak podaje NBP, tempo wzrostu płac w gospodarce ustabilizowało się w III kw. 2017 r. na poziomie 4,9 proc. r/r, czyli o 0,1 pkt. proc. niższym niż kwartał wcześniej, kiedy to obserwowano jego wyraźne przyspieszenie. „Także dynamika wydajności pracy w gospodarce utrzymywała się od początku br. na umiarkowanym i stabilnym poziomie”.