PGZ przyznała stypendia najlepszym studentom
Polska Grupa Zbrojeniowa wybrała dziesięciu najlepszych i najzdolniejszych studentów Akademii Sztuki Wojennej, którzy w roku akademickim 2017/2018 otrzymają roczne stypendium o wartości 9 tys. zł netto
Realizując programy stypendialne, inwestujemy w naszą przyszłość. Warto inwestować w młodzież, gdyż przez ostatnie lata najzdolniejsi z nich byli niejako „wyławiani” przez zagraniczne firmy. Musimy robić wszystko by odwrócić ten trend i stworzyć możliwości do rozwoju i realizacji w naszym kraju – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Bartosz Kownacki.
W uroczystości wręczenia stypendiów PGZ uczestniczyli też Bartosz Kownacki, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Błażej Wojnicz, rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz oraz przedstawiciele Społecznej Rady Stypendialnej.
Organizatorem programu stypendialnego dla studentów Akademii Sztuki Wojennej jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Spółka zaprosiła do pracy w Społecznej Radzie Stypendialnej reprezentantów Akademii, Samorządu Studentów oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.
Współpraca z uczelniami, dbanie o rozwój kompetencji jest jednym z fundamentalnych zadań PGZ - powiedział prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Błażej Wojnicz. Mamy świadomość, że przyszłość naszej organizacji zależy od dobrze wykształconych kadr. Stąd nasza decyzja o podjęciu pierwszego kroku, czyli współpracy z Akademią Sztuki Wojennej. Jest to część naszego programu stypendialnego, który będzie jednym z głównych działań Grupy na tym polu w 2018 roku – dodał.
Do pierwszej edycji programu zgłosiło się 60 kandydatów. Najwięcej aplikujących studentów reprezentowało kierunek Bezpieczeństwo Narodowe. Statystycznie średnia ocen kandydata wyniosła 4,59. Społeczna Rada Stypendialna wyłoniła dziesięciu najlepszych studentów, którzy uzyskali największą liczbę punktów.
Studentka, która uzyskała największą liczbę punktów w programie studiuje na II roku na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe. Może pochwalić się średnią ocen 5,0 i wyróżnieniem ukończenia studiów pierwszego stopnia z pierwszą lokatą. Studentka ma również liczny dorobek naukowy, w tym m.in. artykuły w monografiach i czasopismach naukowych oraz wystąpienia na konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Rada stypendialna oceniała aplikacje pod kątem wyników w nauce, osiągnięć naukowych, zdobytych nagród oraz motywacji kandydata. Informacja o dochodach stanowiła kryterium dodatkowe. Rada wyłoniła elitarne grono dziesięciu stypendystów – lista laureatów dostępna jest na stronie pgzsa.pl w zakładce Dla studentów.
Każdy ze studentów, który aplikował do programu, naprawdę powinien być dumny ze swoich wyników – powiedziała Małgorzata Konopacka, przewodnicząca Społecznej Rady Stypendialnej. – Z analizy wniosków wynika, że wiele z tych osób świadomie zaplanowała już swoją ścieżkę zawodową. Nie mam wątpliwości, że w przyszłości mogą być cennym nabytkiem dla pracodawców sektora obronnego – dodała.
Program stypendialny PGZ realizowany jest od 2017 roku. Jego celem jest rozwój potencjału innowacyjnego młodych ludzi oraz wsparcie wyboru drogi zawodowej związanej z polskim przemysłem obronnym. Program realizowany jest poprzez fundowanie w trakcie roku akademickiego stypendiów dla studentów wyróżniających się bardzo dobrymi wynikami w nauce oraz innymi osiągnięciami.
Polska Grupa Zbrojeniowa jako jeden z największych koncernów obronnych w Europie chce aktywnie wspierać rozwój kadr i kompetencji dla całego sektora. Ściślejsza współpraca z uczelniami wyższymi ma pomóc całej grupie kapitałowej PGZ w pozyskiwaniu lepiej wykwalifikowanych kadr, a także ułatwić transfer know-how. Ma także wzmocnić konkretne, pożądane przez koncern kompetencje zawodowe, które są jednym z istotnych czynników dla realizacji celów biznesowych PGZ.
Program stypendialny to drugi wspólny projekt Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Akademii Sztuki Wojennej. Pierwszym było uruchomienie studiów podyplomowych na kierunku „Zarządzanie przedsiębiorstwem w branży zbrojeniowej”.
Polska Grupa Zbrojeniowa współpracuje obecnie z kilkunastoma polskimi uczelniami wyższymi. Przedmiotem współpracy jest kooperacja pomiędzy poszczególnymi podmiotami Grupy i ośrodkami naukowymi z całego kraju w zakresie prowadzenia wspólnych prac nad nowymi technologiami przeznaczonymi do wykorzystania w produkcji wojskowej oraz cywilnej. Współpraca obejmuje również możliwość kooperacji przy komercjalizacji już wypracowanych rozwiązań, wspólnego ubiegania się o dofinansowanie projektów badawczych i rozwojowych czy promowania wyników prowadzonych prac w środowiskach naukowym i biznesowym. Umowy dotyczą także wspólnej organizacji staży i praktyk zawodowych w spółkach wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także otwierają perspektywę tworzenia nowych specjalności oraz nowych kierunków studiów wyższych i podyplomowych.
mw