Kuźmiuk: Tusk ma wygłosić nowe expose. Będą nowe rozwiązania podatkowe i ograniczenia wydatków na cele społeczne?
1. Dwutygodnik Bloomberg Businessweek Polska poinformował, że w związku z poważnymi wątpliwościami dotyczącymi zmniejszenia deficytu sektora finansów publicznych do poziomu poniżej 3% PKB już na koniec tego roku, w rządzie PO-PSL przygotowywane są propozycje kolejnych podwyżek podatków i cięć wydatków o charakterze społecznym.
Wygląda więc na to, że jeszcze trwają prace nad budżetem państwa na 2012 rok, który ostatecznie ma być przyjęty w marcu tego roku, a już rządzący wiedzą, że jest on nieaktualny i nie zapewni wypełnienia zobowiązań naszego kraju wobec Komisji Europejskiej.
Nowe exspose ma być wygłoszone za kila miesięcy, kiedy rząd będzie gotowy z projektami ustaw, które miałyby wprowadzać nowe rozwiązania podatkowe (podwyżki podatków) i ograniczenia wydatków na cele społeczne.
2. Dwutygodnik wymienia 6 takich obszarów w których przygotowywane są zmiany. Pierwszy to zróżnicowanie składek na ubezpieczenia społeczne dla osób samozatrudnionych. W tej chwili są one liczone dla nowych firm od 30% minimalnego wynagrodzenia w gospodarce, dla pozostałych od 60% średniego wynagrodzenia w gospodarce. W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę podstawą obciążenia składką ubezpieczeniową jest pełne otrzymywane wynagrodzenie. Przewidywane zmiany pójdą w stronę podwyższenia obciążeń składkowych dla samozatrudnionych.
Kolejna zmiana to ujednolicenie stawek podatku od towarów i usług VAT. Przypomnijmy, że obecnie mamy stawki obniżone od żywności nieprzetworzonej 5%, żywności przetworzonej 8% i od pozostałych towarów i usług stawkę podstawową 23%.
Ujednolicenie oznaczałoby obniżenie stawki podstawowej ale także podwyższenie stawek obniżonych o kilkanaście punktów procentowych co oznaczałoby duże podwyżki cen towarów i usług, których dotyczą stawki obniżone głównie żywności i leków.
Kolejna propozycja to przeprowadzenie likwidacji KRUS-u jeszcze w tym roku, a więc znacząca podwyżka składek ubezpieczeniowych dla rolników, co po wprowadzeniu składki zdrowotnej może być końcem dla wielu gospodarstw rolnych w tym w szczególności tych o charakterze socjalnym.
Premier miałby także zaproponować likwidację części powiatów. Już w tym roku resort sprawiedliwości zdecydował się zlikwidować 122 sądy rejonowe co oznacza rozpoczęcie likwidacji struktur państwa, które w 1998 roku były podstawą do uczynienia danego miasta siedzibą powiatu (sąd, prokuratura, komenda policji, oddział ZUS-u, KRUS-u itp.).
Na osłodę premier chce wrócić do sztandarowego hasła Platformy wprowadzenia podatku liniowego a więc zdjęcia 32% ciężaru podatkowego z osób zarabiających więcej niż 85 tysięcy rocznie. Oznaczało by to zmniejszenie ciężarów podatkowych 2-3% podatników przy czym to zmniejszenie sięgało by kwoty 5-7 mld zł.
3. Wygląda więc na to, że skoro Platforma po blisko 5 latach nieudanego rządzenia ma dalej ponad 30% poparcie, to może sobie pozwolić na zaproponowanie rozwiązań nie licząc się w ogóle z opinia publiczną.
Co więcej gdyby zasygnalizowane przez dwutygodnik Bloomberg propozycje podatkowo - wydatkowe miały się potwierdzić, to Platforma przypomniałaby swoją liberalną twarz, polegającą na maksymalnej ochronie interesów zamożnych grup społecznych i uderzeniu po kieszeni grup najuboższych i tzw. klasy średniej.
Takie pomysły programowe tej partii dla wielu Polaków nie są zaskoczeniem ale szokiem może być ich nasilenie i ostentacyjność ich ogłoszenia i wprowadzenia.
Jeszcze niedawno podczas listopadowego expose Premier Tusk, mówił o unikaniu rozwiązań, które miałyby uderzać w najsłabsze grupy społeczne (stąd ogłoszona kwotowa waloryzacja emerytur i rent, spłaszczająca świadczenia , choć ostatecznie tylko w 2012 roku), teraz miałoby być dokładnie odwrotnie . Ujednolicenie stawek podatku VAT i wprowadzenie liniowego podatku PIT, dobitnie o tym świadczy.
mall, PAP