Likwidacja PIT i ZUS - przedstawiono program stowarzyszenia Przemysława Wiplera - Republikanie
Likwidacja PIT, ZUS i OFE, wprowadzenie emerytury obywatelskiej - to priorytety programu stowarzyszenia Republikanie b. posła PiS Przemysława Wiplera. 22 czerwca odbędzie się kongres stowarzyszenia; we władzach Republikanów znajdzie się m.in. Anna Streżyńska.
"Jest osiem ważnych obszarów, w których mamy dla Polaków alternatywę" - podkreślił Wipler na dzisiejszej konferencji prasowej. Republikanie postulują: reformę emerytalną, reformę finansów publicznych, deregulację gospodarki, zmiany w edukacji, odbiurokratyzowanie państwa, politykę prorodzinną, zwiększenie wpływu obywateli na władzę, reformę służby zdrowia.
Wcześniej Wipler powiedział, że stowarzyszenie proponuje likwidację ZUS, likwidację OFE, wprowadzenie emerytury obywatelskiej (tzw. system kanadyjski, w którym państwo gwarantuje świadczenia dla wszystkich obywateli, którzy płaciliby taką samą, niską składkę; osoby chcące mieć wyższą emeryturę, dobrowolnie płaciłyby więcej), likwidację PIT i zastąpienie go podatkiem od Funduszu Płac, uproszczenie podatków dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Stowarzyszenie chciałoby walczyć z - jak twierdzi - "absurdalnymi regulacjami", uprościć system podatkowy i obniżyć koszty pracy. Część pieniędzy przeznaczona na kontrolę skarbową powinna być - zdaniem Republikanów - przekierowana na walkę z szarą strefą.
Ponadto - według stowarzyszenia - w wyniku deregulacji można zmniejszyć administrację, a "pieniądze zaoszczędzone na administracji oddać Polakom". Republikanie proponują prorodzinne ulgi podatkowe w podatku dochodowym; dwuletni urlop wychowawczy dla obojga rodziców czy bon wychowawczy. W edukacji chcą bonu edukacyjnego na wszystkich poziomach edukacji.
W obszarze służby zdrowia miałby obowiązywać m.in. powszechny dostęp lekarzy do dokumentacji zdrowotnej pacjentów, by "pacjent nie służył za nośnik tej dokumentacji".
Streżyńska oświadczyła na konferencji: "Chcemy wspierać obywatelską inicjatywę ustawodawczą, obywatelską inicjatywę uchwałodawczą na poziomie gmin, referenda lokalne i krajowe". Stowarzyszenie popiera też jednomandatowe okręgi wyborcze.
22 czerwca odbędzie się kongres Republikanów. "Pokażemy ludzi, którzy się do nas cały czas zgłaszają" - mówił Wipler. Według niego stowarzyszenie będzie miało pięcioosobowy zarząd i pięcioosobową komisję rewizyjną. W jego władzach znajdzie się Streżyńska - była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej i od niedawna członkini władz stowarzyszenia Program dla Polski powołanego przez prof. Piotra Glińskiego, który był kandydatem PiS na premiera rządu technicznego.
Gliński powiedział, że Streżyńska nie konsultowała z jego stowarzyszeniem zamiaru działania w Republikanach. "Jesteśmy w wolnym kraju. Każdy może działać, gdzie chce. Nie jesteśmy partią, gdzie dyscyplina musi być wyrazista. Wydaje mi się, że pani Streżyńska powinna zająć jasne stanowisko. Widzę pewną sprzeczność w zasiadaniu we władzach obydwu stowarzyszeń. Nie chcę dokonywać nerwowych ruchów, dopóki pani Streżyńska nie wyjaśni, dlaczego tak jest" - podkreślił Gliński.
Ocenił, że inicjatywa Wiplera i jego wyjście z PiS jest "zbyt niecierpliwe i przedwczesne". "Wipler musi być świadomy, że godzi w projekt polityczny, który ma znacznie większe szanse na przeprowadzenie zmian w Polsce" - dodał. Z Wiplerem mają współpracować na początku działacze Ruchu na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych i Fundacji Republikańskiej. "Zgłosiło się do nas 1000 osób z lokalnych stowarzyszeń, ruchów - powiedział b. poseł PiS. W czwartek składamy wniosek o rejestrację do KRS-u stowarzyszenia Republikanie".
Wipler zrezygnował w poniedziałek z członkostwa w PiS. Poinformował, że rozpoczyna budowę nowego ruchu politycznego, zakładając stowarzyszenie Republikanie. Zapowiedział, że zamierza "przez chwilę" być posłem niezrzeszonym.
(PAP)
tgo/ ajg/ son/ mag/
----------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------
Kup wSklepiku.pl:Dwumiesięcznik "Na poważnie" Nr 9/10 (marzec-kwiecień-maj 2013)
Tytuł numeru to "Giganci Ducha", a w środku m.in. rozmowa Marcina Wikły z prof. Andrzejem Zybertowiczem pt. "Nie wystarczy być obywatelem raz na cztery lata". Poza tym stałe felietony Piotra Zaremby i Ryszarda Czarneckiego oraz artykuły: Michała Komudy "Wokół płonącego Getta", Pawła Skibińskiego o "Recepcie na Uniwersytet", a także prof. Aleksandra Nalaskowskiego, Mileny Kindziuk i prof. Jana Żaryna.