Gaz łupkowy ulatuje - działania polskich władz mogą przykręcić łupkowy kurek na zawsze
Co dalej z gazem łupkowym? Według dzisiejszej "Rzeczpospolitej" przez działania administracji rządowej wydobycie gazu z łupków oddala się w bliżej nieokreśloną przyszłość.
Dziennikarze "Rzeczpospolitej" piszą o wczorajszym szczycie energetycznym. UE nie ingeruje w działania polskich władz - te mogą doprowadzić do zakończenia łupkowych marzeń nim te się na dobre rozpoczną.
„Rz" dotarła do listu datowanego na 22 listopada ubiegłego roku, w którym Woźniak zaprasza osiem zagranicznych firm do pozorowanego dialogu na temat zmian legislacyjnych w obszarze wydobycia ropy i gazu. Bez tych regulacji wielomiliardowe inwestycje nie przyspieszą. Rozmowy mają mieć jednak charakter wyłącznie propagandowy, bo wszystko już zostało ustalone. „Państwa doświadczenie praktyczne w branży pozwoli wnieść do nieodwołalnych założeń naszych regulacji dodatkowe rozwiązania" – brzmi treść listu wiceministra. Wczoraj na specjalnej konferencji miał on podać ostateczny kształt prawa, ale konferencja została odwołana. Za to szczegóły opodatkowania wydobycia ujawnił minister finansów Jacek Rostowski.
Polskie łupki już są w tarapatach po tym jak z Polski wycofały się pierwsze koncerny zagraniczne.
Brak administracyjnego wsparcia powoduje, że Polskę już opuściły trzy duże koncerny z Ameryki Północnej. Według informacji „Rz" kolejne to rozważają. – Boję się, że zrobi to Chevron. To będzie już koniec tego projektu – mówi nam osoba związana z rządem.
Co dalej z łupkami? Sprawa stoi pod znakiem zapytania. Jedno jest pewne - jeśli tę batalię Polska przegra (i to przez działanie jej władz) to będzie to utrata wiekowej szansy, której nie da się już odrobić.
Rp.pl/ as/
-----------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------
Tylko wSklepiku.pl do nabycia najnowszy numer dwumiesięcznika "Na poważnie"(nr.9/10 marzec-kwiecień-maj 2013)
Tytuł numeru to "Giganci Ducha", a w środku m.in. rozmowa Marcina Wikły z prof. Andrzejem Zybertowiczem pt. "Nie wystarczy być obywatelem raz na cztery lata". Poza tym stałe felietony Piotra Zaremby i Ryszarda Czarneckiego oraz artykuły: Michała Komudy "Wokół płonącego Getta", Pawła Skibińskiego o "Recepcie na Uniwersytet", a także prof. Aleksandra Nalaskowskiego, Mileny Kindziuk i prof. Jana Żaryna.