Więcej małych i średnich firm w przetargach publicznych
Jednym z największych projektów, nad którymi będzie pracował resort przedsiębiorczości i technologii w tym roku będzie Prawo zamówień publicznych - zapowiedziała szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Dodała, że dzięki temu ma się zwiększyć liczba małych i średnich firm dopuszczona do udziału w przetargach publicznych
To jest duży nowy akt prawny, którego w Polsce nie było tak naprawdę od 1989 r. - wskazała Emilewicz, która uczestniczyła w piątek w prezentacji Indeksu Wolności Gospodarczej.
Jak dodała, „jest to rzecz z tzw. zieloną księgą” (w terminologii UE zielona księga to dokument prezentujący stan obecny jakiegoś zagadnienia, służący procedurze konsultacyjnej pomiędzy instytucjami ).
Będziemy chcieli wyjść do państwa na przełomie lutego i marca - zapowiedziała.
Jak podkreśliła Emilewicz, największa pula środków w Polsce jest w sektorze zamówień publicznych.
Chcielibyśmy, aby te 35 tys. podmiotów realizujących zamówienia publiczne stało się bardziej otwarte na małych i średnich przedsiębiorców - wskazała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.
Chcielibyśmy sprawić, a to jest trend myślę również oczywisty i globalny, aby to mali i średni przedsiębiorcy, których jest tak dużo, a w tak niewielkim stopniu są obecnie dopuszczeni do zamówień publicznych, aby rzeczywiście takie warunki dla nich stworzyć - powiedziała.
Jak zaznaczyła Emilewicz z przygotowaniem tego dokumentu wiąże się „ogromna praca”.
Nie będziemy go pisać w cieniu urzędów, będziemy chcieli rozmawiać z przedsiębiorcami, z ekspertami po to, aby ten nowy, duży akt prawny przez wiele lat służył jasnym relacjom wykonywania zamówień publicznych w Polsce - zapowiedziała.
Minister zaznaczyła, że, jak wynika z analiz, ok. 30 proc. zamówień publicznych jest realizowanych w trybie bezprzetargowym.
Mamy nadzieję, że za sprawą nowego prawa zamówień publicznych to się zmieni - wskazała Emilewicz.
Mamy nadzieję, że większa pula małych i średnich przedsiębiorców będzie dopuszczona do tego, aby móc uczestniczyć w przetargach - zaznaczyła minister przedsiębiorczości i technologii.
Wyjaśniła, że „teraz w przetargach startuje ok. 20 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP”.
SzSz (PAP)