Zmiany w zarządzie Unipetrolu
Rada nadzorcza Unipetrolu odwołała Andrzeja Modrzejewskiego i Roberta Dominika Małłka ze składu zarządu, a zarząd zdecydował o powołaniu dotychczasowego wiceprezesa Krzysztofa Zdziarskiego na funkcję prezesa - poinformował PKN Orlen. Do zarządu Unipetrol powołano Katarzynę Woś oraz Macieja Libiszewskiego.
Rada nadzorcza Unipetrol na posiedzeniu w dniu dzisiejszym odwołała Andrzeja Mikołaja Modrzejewskiego oraz Roberta Dominika Małłka ze składu zarządu. Jednocześnie, decyzją rady nadzorczej, do zarządu Unipetrol, z mocą obowiązywania od 14 marca, powołani zostali Katarzyna Woś oraz Maciej Andrzej Libiszewski. Na podstawie posiadanych kompetencji statutowych zarząd firmy zdecydował o powołaniu Krzysztofa Zdziarskiego na funkcję prezesa, a Tomasza Wiatraka na funkcję wiceprezesa, z mocą obowiązywania od 10 marca - czytamy w komunikacie.
Krzysztof Zdziarski z Grupą Orlen związany jest od blisko dekady, gdzie odpowiadał za szereg projektów, w tym produkcję i utrzymanie, energetykę oraz zarządzanie bezpieczeństwem procesowym. Od 2010 r. związany był z Orlen Południe, gdzie jako prezes odpowiadał m.in. za proces konsolidacji rafinerii południowych koncernu. Z kolei w latach 2014-2016, już w PKN Orlen, Krzysztof Zdziarski pełnił funkcję dyrektora wykonawczego ds. Produkcji Rafineryjnej. 2 lipca 2016 r. powierzono mu stanowisko wiceprezesa Unipetrol, podano także.
Katarzyna Woś jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Uniwersytetu im. Loranda Eötvösa w Budapeszcie. Pani Woś od 2017 r. pełni funkcję wiceprezes Energa Informatyka i Technologie, gdzie odpowiada za zakupy IT, wsparcie klienta i użytkowników oraz finanse. Wcześniej, od 2009 r. związana z firmą Electrolux Poland. W latach 2003-2009 kierowała zespołem w firmie TT Plast - czytamy także w komunikacie.
Z kolei Maciej Libiszewski jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, Wydziału Prawa i Administracji. W latach 2015-2017 pełnił funkcję prezesa AWT z siedzibą w Amsterdamie, wiceprezesa Pol-Rail z siedzibą w Rzymie oraz prezesa PKP Cargo. Od 2005 r. zasiadał na menadżerskich i zarządczych stanowiskach w spółkach, jak m.in. Szpitale Tczewskie, Cargosped Terminal Braniewo, Srebrna, Przedsiębiorstwo Gospodarki Maszynami Budownictwa „Warszawa”. Libiszewski w latach 2009-2011 zasiadał jako ekspert w Gabinecie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie odpowiadał za sprawy gospodarcze, związane z transportem kolejowym, a także górnictwem węgla i energetyką.
W lutym br. PKN Orlen nabył w wezwaniu 56.280.592 akcji Unipetrol, stanowiących około 31,04 proc. kapitału zakładowego. Cena za jedną akcję Unipetrol wyniosła 380 CZK, a cena wszystkich nabytych akcji wyniosła około 3,5 mld zł i została pokryta przez spółkę gotówką pochodzącą ze środków własnych oraz z dostępnego kredytu konsorcjalnego. W wyniku rozliczenia transakcji PKN Orlen posiada łącznie 170.507.091 akcji Unipetrol, stanowiących około 94,03 proc. kapitału zakładowego oraz odpowiadających około 94,03 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.
W skład Unipetrol a.s. wchodzą rafinerie w Litvinowie i Kralupach, największa na lokalnym rynku sieć stacji paliwowych Benzina (400 stacji) oraz spółka Spolana, jedyny producent PCW i kaprolaktamu na tym rynku. Bardzo istotna jest część petrochemiczna firmy zlokalizowana w Litvinowie, gdzie obecnie realizowana jest największa w historii Czech inwestycja petrochemiczna, w instalację do produkcji polietylenu, przypomniano w materiale.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Na podst. ISBnews