Desperacja w CDU. Bronią Merkel za wszelką cenę
Sekretarz generalna współrządzącej w Niemczech CDU Annegret Kramp-Karrenbauer w upublicznionym liście do członków partii zaapelowała o poparcie stanowiska kanclerz Angeli Merkel w prowadzonym z CSU sporze o zaostrzenie polityki azylowej.
List do ok. 420 tys. członków Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) pokazuje, że „niezależnie od oficjalnych komunikatów CDU najwyraźniej ocenia obecną sytuację jako bardzo kontrowersyjną” - zauważa dziennik „Die Welt”, dodając, że „tak dramatycznego pisma nie było w CDU od dekad”.
W liście do członków CDU Kramp-Karrenbauer określa konflikt z CSU jako „poważną sytuację” i wskazuje, że prowadzony jest „z rosnącą gwałtownością”.
Jako cel polityki imigracyjnej wskazuje „skuteczniejsze uporządkowanie migracji w naszym kraju, kierowanie nią i znaczące zmniejszenie liczby przybywających tu osób”. Zaznacza, że CDU akceptuje wiele propozycji wysuwanych przez Horsta Seehofera, szefa CSU i zarazem ministra spraw wewnętrznych, ale odrzuca postulat nieuporządkowanego i prowadzonego bez porozumienia z krajami UE zawracania na granicy Niemiec migrantów, którzy zostali zarejestrowani jako uchodźcy w innym państwie UE bądź nie mają dokumentów tożsamości.
Takie rozwiązanie, wprowadzone bez konsultacji z naszymi sąsiadami i na koszt państw trzecich, groziłoby pogłębieniem istniejących podziałów w Europie i jej osłabieniem - oceniła Kramp-Karrenbauer.
Wyraziła zrozumienie dla obaw o to, że spór o politykę azylową zaszkodzi sojuszowi CDU i CSU, które w Bundestagu tworzą jedną frakcję parlamentarną. Podkreśliła jednak, że „CDU od czasów Konrada Adenauera, przez Helmuta Kohla po Angelę Merkel, była zawsze partią bezpieczeństwa i europejskich więzi”.
Według Kramp-Karrenbauer w ramach kompromisu Merkel zaproponowała Seehoferowi wprowadzenie zakazu wjazdu dla osób, których wniosek o azyl, złożony w Niemczech, został odrzucony. Ponadto kanclerz chce wynegocjować szereg dwustronnych porozumień z innymi krajami unijnymi, dzięki którym Niemcy będą mogły nie wpuszczać do kraju osób, które złożyły już wniosek o azyl w innym kraju Unii.
Sekretarz generalna CDU pisze też, że zarówno prezydium, jak i deputowani ugrupowania są gotowi dać Merkel czas do Rady UE pod koniec czerwca, podczas gdy Seehofer domaga się od niej decyzji już w tym tygodniu.
SzSz (PAP)