Rostowski zmusi klientów firm leasingowych do zwrócenia odliczonego VATu
Minister finansów wydał interpretację w sprawie skutków wyroku unijnego Trybunału dot. VAT od leasingu. Wynika z niej, że jeśli dzięki wyrokowi Trybunału firmy leasingowe odzyskają nadpłacony VAT, to podatek ten muszą oddać fiskusowi klienci tych firm.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE zapadł 17 stycznia br. w sprawie BGŻ Leasing sp. z o.o. Był korzystny dla wszystkich firm leasingowych, które równolegle zajmują się ubezpieczaniem leasingowanych samochodów, maszyn i urządzeń. Trybunał orzekł, że firmy leasingowe mogą oddzielać usługę leasingu od usługi ubezpieczeniowej i płacić VAT tylko od pierwszej z nich. W takim wypadku usługa ubezpieczenia leasingu może być zwolniona z VAT.
Wyrok podważył stanowisko zajęte przez Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 8 listopada 2010 r. (sygn. I FPS 3/10). NSA był bowiem zdania, że firma leasingowa powinna płacić VAT od całości, czyli zarówno od usługi leasingu, jak i od ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Wyrok Trybunału oznaczał dla firm leasingowych, że mogą skorygować swoje deklaracje VAT i wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku. Zarazem jednak rodził niepewność u klientów firm leasingowych, którzy - będąc np. przedsiębiorcami - odliczyli już od swojego podatku VAT podatek zapłacony w cenie usług ubezpieczeniowych. Podatek ten bowiem był wykazywany na fakturach wystawianych przez firmy leasingowe - zgodnie z uchwałą NSA i stanowiskiem organów podatkowych.
W wydanej interpelacji ogólnej minister finansów poinformował, że na skutek wyroku unijnego Trybunału firmy leasingowe mogą, lecz nie muszą korygować swoich rozliczeń VAT. Jeżeli to zrobią, czyli wystawią fakturę korygującą i odzyskają z urzędu skarbowego niesłusznie zapłacony VAT od usługi ubezpieczenia leasingu, to klienci tych firm, czyli leasingobiorcy muszą o tę kwotę skorygować podatek VAT, który odliczyli wcześniej do własnego podatku.
Minister nie wyjaśnił, czy to oznacza, że będą musieli również zapłacić odsetki od nieprawidłowo dokonanych odliczeń. W marcu pytała o to w interpelacji poseł Małgorzata Niemczyk (PO). Minister zapewnił natomiast, że jeżeli firma leasingowa nie skorzysta z korzystnych dla niej skutków wyroku unijnego Trybunału i nie odzyska niesłusznie zapłaconego VAT od usługi ubezpieczenia leasingu, to nie będzie to miało żadnego wpływu na prawo klienta firmy leasingowej do odliczenia tego podatku od własnego podatku VAT. W takiej sytuacji nie będzie stosowany art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT - zapewnił minister. Przepis ten zasadniczo nie pozwala odliczać podatku wykazanego na fakturze, gdy udokumentowana nią usługa jest w rzeczywistości zwolniona z VAT lub w ogóle nie objęta tym podatkiem.
Interpretację podpisał z upoważnienia ministra podsekretarz stanu Maciej Grabowski.
(PAP)
kjed/ pad/