Brexit: Nie ma szans na renegocjacje finansowe
Unia Europejska nie będzie ponownie rozważała uzgodnionych już z Wielką Brytanią części umowy dotyczącej Brexitu, w tym rozliczeń finansowych - oświadczył w czwartek rzecznik KE. O możliwości takiej mówiła dzień wcześniej brytyjska premier Theresa May.
May ostrzegła w środę, że w razie załamania się negocjacji z UE w sprawie Brexitu rząd w Londynie może wstrzymać się z decyzją w sprawie wpłaty do budżetu unijnego nieuregulowanych zobowiązań finansowych.
Nie będziemy wracać do tych obszarów porozumienia o wyjściu (z UE), które są teraz uregulowane, w tym do rozliczenia finansowego - oznajmił w odpowiedzi rzecznik Komisji Europejskiej na konferencji prasowej w Brukseli.
We wcześniejszej fazie rozmów dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty negocjatorzy obu stron porozumieli się co do zasady dotyczącej istniejących zobowiązań finansowych Londynu wobec UE, które szacowane są na 35-39 mld euro i powinny trafić do budżetu Unii w ramach rozliczeń związanych z Brexitem.
Wcześniej podobne ostrzeżenie pod adresem Brukseli skierował także brytyjski minister ds. Brexitu Dominic Raab, który pod koniec sierpnia mówił w Izbie Lordów, że w przypadku braku porozumienia w sprawie ostatecznej umowy Wielka Brytania może opóźniać lub nawet próbować renegocjować wypłatę zobowiązań podjętych w ramach obecnych wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014-2020.
Choć Raab nie kwestionował konieczności wypłacenia pieniędzy, to zaznaczył, że w takim scenariuszu „nie jest bezpieczne zakładać”, że Zjednoczone Królestwo „wypłaci je w ten sam sposób i w tym samym tempie”, jak wcześniej założono.
Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.
SzSz (PAP)