
Parlamentarzyści UE chwalą polską infrastrukturę
Przedstawiciele Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego (PE), którzy przebywają z wizytą w Polsce, pochwalili rezultaty inwestycji infrastrukturalnych finansowanych ze środków unijnych. We wtorek członkowie PE spotkali się z dziennikarzami w Krakowie.
W poniedziałek przedstawiciele Parlamentu Europejskiego byli w Rzeszowie, gdzie zwiedzili m.in. lotnisko, odcinek drogi Via Carpatia, fabrykę silników lotniczych. We wtorek przed południem pociągiem przyjechali do Krakowa, tu zwiedzą m.in. dworzec kolejowy i lotnisko w Balicach. W środę delegaci przebywać będą w Warszawie, gdzie spotkają się przedstawicielami środowisk zajmujących się infrastrukturą, w tym z pracownikami resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W podróży unijnym delegatom towarzyszą przedstawiciele polskich kolei.
Dla nas w Parlamencie Europejskim bardzo ważne jest, żeby zobaczyć na własne oczy, jak wydawane są pieniądze europejskie - powiedział na briefingu prasowym przy dawnym dworcu Kraków Główny poseł do Parlamentu Europejskiego Wim van de Camp (Holandia).
Podkreślił też, że Polska staje się jednym z najważniejszych ośrodków Nowego Jedwabnego Szlaku, promowanego przez Chiny i polegającego na budowie sieci połączeń między szybko rozwijającą się zachodnią częścią tego kraju a Europą. Według niego środki unijne w Polsce dobrze są inwestowane.
Inny członek Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego Andor Deli (Węgry) ocenił, że w Polsce na infrastrukturę „każdy eurocent wydany jest dobrze”.
Celem Parlamentu Europejskiego jest utrzymanie poziomu funduszy spójności, a nawet zwiększenie ich. Infrastruktura transportowa jest jak kręgosłup dla gospodarki polskiej i unijnej, więc bardzo ważne jest, aby te środki zostały utrzymane na wysokim poziomie - powiedział.
Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel wyjaśnił, że oprócz kwestii związanych z bieżącymi sprawami, zwłaszcza dotyczącymi krajowego programu kolejowego, tematem rozmów są oczekiwania i przygotowania do następnej perspektywy finansowej. Wiceminister zaznaczył, że Polsce zależy, aby unijne finansowanie polskiej kolei było „równie dobre”, ponieważ „kolej jest ekologicznym środkiem transportu i musimy jak najbardziej inwestować w nią (), żebyśmy mieli mniej ruchu na drogach, co też powoli nam lepiej żyć, lepiej organizować się”.
Na podst. PAP
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.