Szykują się zmiany w ordynacji podatkowej
Wprowadzenie tzw. exit tax, opodatkowania walut wirtualnych, a także preferencyjnego opodatkowania dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej - to niektóre rozwiązania zawarte w przyjętej przez rząd nowelizacji ustaw o PIT, CIT oraz Ordynacji podatkowej.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.
Projekt, jak podkreśla CIR, przewiduje uproszczenie prawa podatkowego dotyczącego podatków dochodowych oraz uszczelnienie systemu podatkowego.
Wśród rozwiązań upraszczających znalazły się m.in.: zmiana przepisów dotycząca cen transferowych, a także zmniejszenie obciążeń o charakterze biurokratycznym i administracyjnym dla przedsiębiorców, w szczególności małych i średnich; preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (Intellectual Property Box - IP BOX, Innovation Box); wprowadzenie szczególnych rozwiązań odnoszących się do nabywania przez podmioty gospodarcze pakietów wierzytelności; wprowadzenie ulgi dla banków spółdzielczych dokonujących wpłat na System Ochrony Instytucjonalnej; wprowadzenie alternatywnego sposobu opodatkowania emisji euroobligacji.
Proponowane zmiany obejmują również: wprowadzenie odrębnych przepisów dotyczących zasad opodatkowania dochodów z walut wirtualnych; wprowadzenie obowiązkowego ujawniania informacji o schematach podatkowych (ang. Mandatory Disclosure Rules - MDR), co stanowi częściowe dostosowanie do dyrektywy unijnej z 25 maja 2018 r.; zmiany dotyczące podatku u źródła (ang. Withholding tax/WHT) w ramach obu ustaw o podatkach dochodowych; zmiany dotyczące klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania - informuje CIR.
W przypadku zmian dotyczących cen transferowych zaproponowano, według CIR, m.in.: zmniejszenie obowiązków dokumentacyjnych; wydłużenie terminów - np. złożenie informacji o cenach transferowych wydłużono z 3 do 9 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego; wprowadzenie uproszczonych zasad rozliczeń; nowoczesne raportowanie cen transferowych.
Intellectual Property Box (IP BOX, Innovation Box) to z kolei opodatkowanie 5-proc. stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z praw własności intelektualnej.
Zaproponowana zachęta podatkowa ma przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności prowadzenia w Polsce działalności badawczo-rozwojowej przez polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa, a także do zmiany modelu ekonomicznego na gospodarkę opartą na wiedzy oraz zwiększenia świadomości dotyczącej praw własności intelektualnej, jako potencjalnych źródeł przychodów - informuje CIR.
Celem projektowanych rozwiązań MDR jest natomiast „zapewnienie szybkiego dostępu administracji podatkowych do informacji o potencjalnie agresywnym planowaniu podatkowym, a także zniechęcenie podatników i ich doradców do unikania opodatkowania”. Od 1 stycznia 2019 r. informacje o tzw. schematach podatkowych, czyli planach i działaniach mających cechy wskazujące na ryzyko optymalizacji podatkowej będą przekazywane szefowi KAS - informuje CIR.
W projekcie zaproponowano także wprowadzenie opodatkowania dochodów z niezrealizowanych zysków (tzw. exit tax). Chodzi zarówno o działanie uszczelniające system podatku dochodowego, jak i dostosowanie do unijnej dyrektywy 2016/1164 - wyjaśnia CIR.
Tzw. podatek od wyjścia (exit tax) od wielu lat funkcjonuje w wielu krajach - głosi komunikat.
Wprowadzenie tej formy opodatkowania ma na celu przede wszystkim ochronę suwerenności podatkowej państw. W dobie postępującej globalizacji rynków międzynarodowych, firmy i osoby prywatne dysponują bowiem szerokimi możliwościami zmiany zarówno rezydencji podatkowej, jak i miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, w celu wyboru otoczenia regulacyjnego optymalnego dla swoich potrzeb ekonomicznych - czytamy.
Zaproponowane rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie w innych terminach - informuje CIR.
Na podst. PAP