Informacje

wikipedia
wikipedia

Agencja S&P potwierdziła ratingi Polski

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 sierpnia 2012, 12:39

  • Powiększ tekst

Agencja ratingowa Standard & Poor's potwierdziła ratingi Polski, ich perspektywa jest stabilna - wynika z komunikatu S&P. Agencja zaznacza, że mogłaby rozważyć podwyżkę ratingu w przypadku podjęcia przez Polskę m.in. dalszych reform strukturalnych.

 

Rating Polski dla długo- i krótkoterminowego długu w walucie zagranicznej, to "A-/A-2", a "A/A-1" dla długo- i krótkoterminowego długu w walucie krajowej.

 

"Perspektywa ratingu pozostaje stabilna" - napisano w datowanej na wtorek nocie.

 

Dodano, że "w wypadku podjęcia dalszych wysiłków, by poprawić konkurencyjność poprzez reformy strukturalne wspierające produktywność, i jeśli poziom długu publicznego w relacji do PKB przestanie rosnąć i zacznie się obniżać, schodząc poniżej pierwszego progu ostrożnościowego, moglibyśmy rozważyć podniesienie ratingu".

 

"Gdyby jednak rządowi nie udało się ustabilizować finansów publicznych i konsolidacja byłaby bardziej opóźniona niż obecnie zakładamy, moglibyśmy obniżyć rating. Podobnie, znaczne i trwałe pogorszenie nierównowag zewnętrznych mogłoby wywrzeć presję na obniżenie ratingów" - podano.

 

Agencja prognozuje, że dynamika PKB w br. wyniesie 2,3 proc.

 

"Moglibyśmy podnieść nasze prognozy wzrostu, gdyby rząd przeprowadził reformy strukturalne, w tym dalszą deregulację rynku pracy oraz zmniejszenie regulacji gospodarczych" - napisano.

 

Standard & Poor's spodziewa się, że rządowi uda się sprowadzić deficyt poniżej 3 proc. PKB w 2013 r.

 

"Spodziewamy się pewnego poślizgu, gdyż nasze prognozy wzrostu są niższe (od rządowych - PAP), a cięcia wydatków na inwestycje będą w mniejszej skali, gdyż Polska musi współfinansować projekty ze środków unijnych" - napisano w raporcie.

 

Agencja spodziewa się także, że Polska przedłuży dostęp do elastycznej linii kredytowej (FCL) w MFW przed wygaśnięciem umowy w styczniu 2013 r. Na razie nasz kraj nie korzysta z niej, a jedynie ponosi koszty utrzymywania środków w gotowości do ewentualnego wykorzystania.

 

(PAP), fdu/ jtt/ amac/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych