Poziom bezrobocia stabilizuje się
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - nie zmienił się w ujęciu m/m w październiku 2018 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Według ekspertów, może dojść do stabilizacji stopy bezrobocia na obecnym poziomie lub jej nieznacznego wzrostu w najbliższych miesiącach.
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w październiku br. nie uległ zmianie w stosunku do poprzedniego miesiąca. Tym samym, nie wzrósł po raz pierwszy od siedmiu miesięcy. Oznaczać to może dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy i kontynuację spadku stopy bezrobocia. Tym niemniej, biorąc pod uwagę silne ograniczenia po stronie podażowej - wyrażające się brakiem rąk do pracy oraz coraz wyraźniejsze sygnały nadchodzącego spowolnienia gospodarki - ograniczające popyt na pracę, dalszy spadek bezrobocia może być niewielki - czytamy w raporcie.
Jak zwraca uwagę Biuro, trzy składowe wskaźnika oddziałują w kierunku dalszego spadku bezrobocia, przy czym wpływ dwóch zmiennych jest dość znaczący, a jednej stosunkowo niewielki. Wartości pięciu składowych zapowiadają pogorszenie sytuacji na rynku pracy, przy czym znaczenie jednej z nich jest stosunkowo niewielkie.
Niezmiennie, jednak, wielkość odpływu z bezrobocia do zatrudnienia pozostaje na relatywnie niskim poziomie - w porównaniu do września ubiegłego roku omawiany strumień był o blisko 20 proc. mniejszy. Dość mała liczba osób spośród zarejestrowanych bezrobotnych, która znajduje pracę, świadczy o niedoborach efektywnej podaży pracy oraz niedopasowaniach pomiędzy stroną popytową a podażową - czytamy dalej.
Eksperci wskazują, że systematycznie zmniejsza się napływ osób do bezrobocia od wiosny 2016. We wrześniu br. ponownie zarejestrowano o blisko 19 tys. osób bezrobotnych mniej, niż w sierpniu (spadek napływu na poziomie blisko 13 proc.) i o blisko 30 tys. osób mniej niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.
Systematycznie o kilku lat rośnie odsetek firm uznających trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników jako istotny czynnik ograniczający rozwój firmy. W 2012 roku na trudności w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników uskarżało się zaledwie 15 proc. badanych firm. Obecnie odsetek ten wzrósł do ponad 45 proc. - podkreślają eksperci.
Na podst. ISBnews