Gospodarka rośnie ponad 5 proc.
5,1 proc. wyniósł wzrost PKB w III kw. tego roku – podał GUS w kolejnym szacunku, tym samym Urząd potwierdził swoje wcześniejsze przewidywania.
Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w III kwartale 2018 roku był realnie wyższy o 5,1 proc. rok do roku, wobec 5,4 proc. w analogicznym kwartale 2017 r. (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego). W III kwartale 2018 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 1,7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, i był wyższy niż przed rokiem o 5,7 proc.. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 5,1 proc. w porównaniu z III kwartałem ub. Roku – czytamy w komunikacie Urzędu.
Motorem wzrostu pozostała konsumpcja gospodarstw domowych ze wzrostem na poziomie 4,5 proc. r/r (ma ona najwiekszy sposród wszystkich kategorii udział w PKB, bliski 60 proc.). Sytuacja na rynku pracy, rodziny zasilane pieniędzmi z programu Rodzina 500+ oraz wciąż pozytywne nastroje, sprzyjają wydatkom gospodarstw domowych. Drugim silnikiem polskiej gospodarki były w trzecim kwartale br. inwestycje, i to one właśnie odpowiadają za pozytywne zaskoczenie jeśli chodzi o dynamikę PKB w tym okresie (oczekiwania generalnie kształtowały się przed publikacją „szybkiego” szacunku GUS poniżej 5,0 proc. r/r). Wzrost inwestycji o 9,9 proc. r/r to wynik przede wszystkim wysokiej aktywności JST (wzrost nominalny w trzecim kwartale o 74,0 proc.r/r), a także poprawy aktywności w sektorze przedsiębiorstw (nominalny wzrost w dużych firmach o 13,4 proc.r/r). Jeśli chodzi o inne kategorie, zwiększył się w porównaniu z poprzednim kwartałem, wkład zapasów we wzrost PKB oraz istotnie zmniejszył wkład eksportu netto - komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
Według Urzędu, tempo wzrostu popytu inwestycyjnego w III kwartale było największe od I kw. 2015 r., kiedy zanotowano wzrost o 12,7 proc. r/r.
Tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe wyniosło 9,9 proc.. W efekcie wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł +6,0 p. proc. (wobec +4,2 p. proc. w II kwartale 2018 r.) - informuje GUS.
Jak podaje GUS, głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w III kw. Był popyt krajowy, który wzrósł rocznie o 6,2 proc. i był to wyższy wzrost od notowanego w II kwartale 2018 r., kiedy wynosił 4,4 proc.
Opublikowane przez GUS dane potwierdzają, że konsumpcja w Polsce pozostaje silna i w kolejnych kwartałach nadal będzie filarem naszej gospodarki. Spowalniać będą natomiast najprawdopodobniej inwestycje, m.in. w związku z mniejszą już falą projektów realizowanych przy wsparciu środków z funduszy unijnych, a także narastających m.in. problemów w budownictwie. Ponadto coraz bardziej odciskać będzie na polskiej gospodarce swoje piętno spowolnienie koniunktury w strefie euro, co w efekcie sprowadzać będzie dynamikę PKB w kierunku 4,0 proc.r/r. Szacujemy, że w 2018 r. dynamika PKB wyniesie 5.0%, w 2019 r. natomiast wynieść może 3,9-4,0 proc. - dodaje Kurtek.