BIEC: Obniżył się Wskaźnik Przyszłej Inflacji
Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w lutym tego roku obniżył się o 0,2 punkty wobec stycznia - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Najbliższe miesiące upłyną pod znakiem malejącej inflacji.
Jak podkreśliło w piątkowym komunikacie BIEC, tempo spadku wskaźnika w porównaniu z kilkoma poprzednimi miesiącami wyraźnie wyhamowało.
Przyczynił się do tego powrót wzmożonych oczekiwań inflacyjnych wyrażanych przez menadżerów przedsiębiorstw i przedstawicieli gospodarstw domowych. Najbliższe miesiące prawdopodobnie upłyną pod znakiem malejącej inflacji - czytamy. Dodano, że w drugiej połowie roku tendencja się odwróci.
Zdaniem ekspertów Biura czynnikami działającymi proinflacyjnie będą nadal rosnące koszty pracy, a czynnikami podwyższonego ryzyka - światowe ceny surowców, kurs złotego i „skala spowolnienia gospodarczego w naszym najbliższym otoczeniu”.
Według BIEC najsilniej w kierunku potencjalnego wzrostu cen oddziaływały „oczekiwania przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych na temat kształtowania się cen na oferowane przez nich towary”. Jak zaznaczono, to już drugi z kolei tak wyraźny wzrost tych oczekiwań.
Przedstawiciele wszystkich branż przemysłu przetwórczego planują w najbliższym czasie podnosić ceny na swoje wyroby - prognozuje BIEC.
Najsilniejsze tendencje do podwyżek odnotowano w przemyśle chemicznym, skórzanym oraz w przedsiębiorstwach przetwórstwa surowców mineralnych. Wydawać się może, że zamiary podwyżek w warunkach coraz wyraźniejszych sygnałów o słabnącej koniunkturze w naszym najbliższym otoczeniu są raczej nieracjonalne. Jednak dla wielu firm jest to prawdopodobnie decyzja ratująca rentowność ich działalności” - podkreślono. Dodano, że wzrost cen jest jedynym sposobem pozwalającym na realizację zysków i utrzymanie opłacalności produkcji, w sytuacji gdy koszty jej prowadzenia „od blisko dwóch lat nieustająco i systematycznie rosną”, a na ich kształtowanie przedsiębiorcy „mają niewielki wpływ.
Eksperci BIEC wskazali, że ok. 73 proc. badanych konsumentów spodziewa się wzrostu cen (przed rokiem odsetek ten wynosił 63 proc.).
O ile oczekiwania konsumentów na ogół wyrażają ich indywidualne nastroje a w mniejszym stopniu decyzje wpływające na przyszły poziom cen, o tyle oczekiwania przedsiębiorców odzwierciedlają plany, które w miarę sprzyjających warunków będą realizowane - czytamy.
Spośród czynników kosztowych kształtujących inflację w dalszym ciągu silne znaczenie dla przedsiębiorstw mają koszty zatrudnienia - podkreślono. „Tempo wzrostu wynagrodzeń jest nadal wysokie a problemy ze znalezieniem pracowników zmuszają pracodawców do ich ciągłego podnoszenia” - stwierdzono.
SzSz (PAP)