
Henryk Cioch: Decyzja o zaciąganiu kredytu na naukę jest nielogiczna
Dlaczego nasza nauka musi się zapożyczać zamiast korzystać ze środków europejskich? O tym rozmawiamy z senatorem Henrykiem Ciochem.
Arkady Saulski: EBI udzielił prawie 1 mld złotych kredytu na badania naukowe w Polsce. Ale dlaczego bierzemy kredyt skoro jest dostęp do środków pomocowych (z których wykorzystaniem mamy problem)?
Henryk Cioch: Każda pożyczka musi być z czasem spłacona. To kosztuje. Nie ma pożyczek nieoprocentowanych. Należy się zastanowić czy nie było możliwości ubiegania się o środki unijne.
Polska korzysta ze środków UE na prace badawcze. Decyzja o zaciągnięciu kredytu wydaje się nieuzasadniona.
Wręcz nielogiczna. Jeżeli jest możliwość pozyskania środków a nie składa się wniosków tylko zaciąga kredyt, to znaczy, że takie działanie jest nieracjonalne. Tym bardziej, że mówimy o dużych kwotach – 1 miliard to nie są małe pieniądze.
Problem w tym, że wielu ekspertów wskazuje, iż Polska ma dość środków na naukę, także europejskich, ale te środki są nie dość dobrze rozdysponowane.
Powiem w ten sposób – ten system, który obecnie jest w Polsce gdy chodzi o finansowanie badań naukowych budzi wiele emocji i kontrowersji – szczególnie gdy chodzi o zasady rozdziału tych środków. Jak również gdy chodzi o wykorzystywanie tychże środków. Są ośrodki które korzystają z tego w nadmiarze, a są takie, które mają z tym problemy. Gdy dyskutujemy w Senacie te wątpliwości się pojawiają.
Rozmawiał Arkady Saulski.