FDA daje zielone światło dla IQOS-a
Jak donosi agencja Reuters, FDA - ang. Food and Drug Administration, amerykańska Agencja Żywności i Leków, będąca częścią Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych – zezwoliła firmie Philip Morris International na sprzedaż, alternatywnych dla papierosów, innowacyjnych wyrobów tytoniowych, w których tytoń jest podgrzewany a nie spalany, znanych szerzej jako IQOS
FDA zajmuje się kontrolą żywności i suplementów diety, leków. Znana jest z rygorystycznych przepisów dotyczących dopuszczania leków do obrotu, nakazujących producentom przestrzeganie procedur oraz informowanie pacjentów o zagrożeniach związanych ze stosowaniem leków.
Po trwającym około dwóch lat audycie wyników badań naukowych dotyczących podgrzewacza tytoniu IQOS FDA wydała zgodę na wprowadzenie IQOS-y na rynek amerykański stwierdzając, że są właściwe dla ochrony zdrowia 40 milionów amerykańskich palaczy.. W swoim stanowisku Agencja zaznaczyła, że produkty te wytwarzają „mniej lub niższe poziomy stężenia niektórych toksyn niż papierosy”. Zaznaczyła również, ze produkty te nie są wolne od ryzyka.
W odróżnieniu od zdobywających coraz większą popularność, e-papierosów, w IQOS-ach podgrzewany, a nie spalany jest prawdziwy tytoń, czego efektem jest wytworzenie aerozolu zawierającego nikotynę.
Decyzja FDA z pewnością przyczyni się do szerszej debaty wśród ekspertów ds. zdrowia publicznego optujących za przechodzeniem palaczy, którzy nie rzucają palenia, na mniej szkodliwe od papierosów wyroby alternatywne . Podobne decyzje podjęto np. w Wielkiej Brytanii, gdzie agencja ds. zdrowia publicznego Public Health England zaleca palaczom, którzy nie mogą zerwać z nałogiem, przejście na mniej szkodliwe alternatywy, takie jak wystandaryzowane e-papierosy czy właśnie urządzenia podgrzewające tytoń. Firma Philip Morris International uczyniła IQOS jednym z głównych elementów wizji stworzenia przyszłości bez dymu tytoniowego.
Kierownictwo firmy PMI dąży do tego, aby wyroby bezdymne, takie jak IQOS, zastąpiły tradycyjne papierosy.
Według badań FDA to obecni, a nie nowi, palacze papierosów są „najbardziej prawdopodobną” grupą docelową stosującą IQOS
Agencja FDA zauważyła, że badania nad używaniem IQOS przez młodzież były ograniczone, ale dane z Włoch i Japonii wykazały „niską konsumpcję przez młodzież i obecnych niepalących”.
W Polsce badania nad wpływem IQOS na komórki oskrzeli były prowadzone przez Instytut Biologii doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. Badanie wykazało, ze aerozol wytwarzany przez podgrzewacze tytoniu w porównaniu do dymu papierosowego, w znacznym stopniu ogranicza stres mitochondrialny i stan zapalny w komórkach ludzkiego organizmu.
mw