Tylko Polska i Włochy nie ukróciły wyłudzeń VAT na CO2
Na pytanie przewodniczącego komisji ds. VAT o to, kiedy dowiedział się o sygnalizowanych w UE problemach z VAT od CO2 i zmianie dyrektywy UE ws. odwróconego VAT w tej sprawie, b. wiceminister finansów Maciej Grabowski odpowiedział, że nie pamięta.
Przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała spytał b. wiceministra finansów o odwrócony VAT na prawa emisji CO2.
To była głośna sprawa w skali Europy. We Francji zawieszono działanie giełdy, która handlowała tymi certyfikatami, bo się okazało, że 80 proc. obrotu jest fikcyjne - zresztą wygenerowane przez firmę z Polski - dopytywał. - Szybko wprowadzono - gasząc ten pożar na poziomie unijnym - możliwość wprowadzenia odwróconego VAT-u na CO2 przez kraje członkowskie bez derogacji. Bardzo szybko większość krajów UE „w przeciągu miesiąca, czy dwóch, taki odwrócony VAT na CO2 wprowadziła, były dwa państwa, które tego nie wprowadziły - to były Polska i Włochy - mówił.
Horała pytał, kiedy do Grabowskiego dotarło, że jest problem europejski z VAT-em od emisji gazów cieplarnianych, „jest nowelizacja dyrektywy i dużo krajów wprowadziło już odwrócony VAT na CO2” - dodał.
Grabowski odpowiedział, że nie jest w stanie powiedzieć, „po 10. czy 11. latach”, kiedy dowiedział się o sprawie.
Pamiętam, że była zmiana dyrektywy, bo to był zakres moich obowiązków, żeby zmiany dyrektywy śledzić i wiedzieć co tam się dzieje. Nie wiem, czy to było w 2009, 2010 - nie pamiętam tego - odpowiedział.
Horała doprecyzował, że chodzi mu o dyrektywę z 16 marca 2010 r., która weszła w życie 9 kwietnia 2010 r.
W Polsce w czerwcu prof. Martini i inni profesorowie robią apel do rządu w tej sprawie, są artykuły. Projekt rządowy jest 12 grudnia 2010 r. Wchodzi w życie 1 kwietnia 2011 r. jako jedno z ostatnich państw europejskich - dodał Horała.
PAP, MS