Galileo ponownie działa
Unijny system nawigacji satelitarnej Galileo, który nie działał od piątku z powodu awarii, ponownie pracuje - poinformowała w czwartek agencja UE zarządzająca systemem Galileo. Zastrzeżono, że może on jeszcze wykazywać „niestabilność”.
Użytkownicy mogą już zobaczyć sygnały świadczące o przywróceniu usług pozycjonowania i synchronizacji Galileo - powiedział AFP przedstawiciel agencji.
Dodał, że przyczyną incydentu była „awaria urządzeń centrum kontroli”.
Jednocześnie zapewniono, że zostanie powołana niezależna komisja, której zadaniem będzie szczegółowe wyjaśnienie pierwotnych przyczyn awarii.
Galileo to unijny globalny system nawigacji satelitarnej, będący cywilną alternatywą dla amerykańskiego Global Positioning System (GPS) czy rosyjskiego GLONASS. Udostępnia bardzo dokładne informacje na temat położenia i czasu. Ma zapewnić UE niezależność od innych systemów nawigacji satelitarnej.
Od grudnia 2016 roku Galileo oferuje usługi informowania o położeniu i czasie około 400 mln użytkowników. System ma być w pełni operacyjny w 2020 roku i wówczas ma dysponować 30 satelitami; obecnie jest ich 26. Dzięki temu ma być to najbardziej precyzyjny system nawigacji satelitarnej na świecie i określać położenie z rekordową dokładnością 20 cm.
Systemem Galileo zarządza GSA - Agencja Europejskiego GNSS, globalnego systemu nawigacji satelitarnej.
SzSz(PAP)