Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Projekty wojska będą miały wieloletni budżet

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 września 2013, 10:22

    Aktualizacja: 17 września 2013, 10:23

  • 0
  • Powiększ tekst

Czternaście priorytetów modernizacji wojska stanie się programem rządowym z wieloletnim budżetem i harmonogramem realizacji. Niewykorzystane środki nie będą automatycznie zwracane do kasy państwa na koniec roku. Rząd będzie mógł zostawić je na koncie MON.

Dziś rząd ma przyjąć uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programów operacyjnych". Jak podał MON, uchwała ma zdefiniować budżet zadaniowy programu do 2022 r., a sam program zostanie ujęty w projekcie budżetu na 2014 r.

"Uchwała wprowadza wieloletni program inwestycyjny, który daje większą pewność realizacji celów. Jeżeli jest to program wieloletni, to środki niewykorzystane w danym roku mogą być przenoszone na lata kolejne. Rozliczenie następuje w układzie wieloletnim" - powiedział wiceszef MON Czesław Mroczek.

Podkreślił, że po tym, jak w 2013 r. budżet MON zostanie obniżony (projektem jego nowelizacji zajmuje się obecnie Senat), będzie większa pewność, że rok 2014 nie będzie się wiązał z utratą środków. Nawet gdyby pieniądze nie zostały wydane, to mogą być przesunięte na lata następne - wyjaśnił.

"To jest potwierdzenie wagi, którą rząd przykłada do modernizacji technicznej sił zbrojnych, dlatego że staje się to programem nie jednego ministra, tylko programem rządowym i w dodatku programem wieloletnim" - zaznaczył Mroczek. Dodał, że rozliczanie priorytetowych zadań w cyklu kilkuletnim daje większą gwarancję, że zostaną one zrealizowane.

Do tej pory, gdy MON nie wydał środków, na koniec roku zwracał je do kasy państwa. W 2012 r. z samej tylko puli na modernizację techniczną było to 1 mld zł. Po przyjęciu programu nie będzie to automatyczne. MON będzie mógł wnioskować o przesunięcie realizacji zakupów - zarówno o ich przyspieszenie względem harmonogramu, jak i opóźnienie. Decyzja, czy zostawić pieniądze na koncie MON, będzie należała do rządu.

W przeszłości wieloletnim programem zbrojeniowym był np. ten dotyczący samolotów F-16. "Chcemy do tego nawiązać" - powiedział Mroczek.

Zgodnie z polskim prawem budżet obronny co roku wynosi przynajmniej 1,95 proc. PKB z roku poprzedniego. W tym roku zasada ta ma zostać jednorazowo zawieszona w związku z cięciami w budżecie państwa.

W niedzielę MON poinformował, że na najważniejsze plany zbrojeniowe - 14 programów operacyjnych w ramach planu modernizacji technicznej sił zbrojnych do 2022 r. wyda 91 mld zł, z czego do 2016 r. będzie to prawie 16 mld zł. Pozostałe wydatki na modernizację wojska mają osiągnąć prawie 40 mld zł. Łącznie do 2022 r. zaplanowano wydanie ok. 139 mld zł.

MON podkreśla, że modernizacja techniczna sił zbrojnych ma się odbywać z maksymalnie dużym udziałem krajowego przemysłu obronnego. Import sprzętu i uzbrojenia ma się natomiast łączyć z optymalną "polonizacją" powiązaną z pozyskaniem nowoczesnych technologii.

Najważniejszym programem w planie modernizacji technicznej na lata 2013-2022 jest system obrony powietrznej. Wojsko chce pozyskać przeciwlotnicze zestawy rakietowe średniego i krótkiego zasięgu Wisła i Narew (te pierwsze z możliwością zwalczania rakiet), samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom i Piorun, przeciwlotnicze systemy rakietowo-artyleryjskie bliskiego zasięgu Pilica i mobilne radary Soła i Bystra.

Wśród 14 najważniejszych programów zbrojeniowych jest też pozyskanie śmigłowców, zarówno wielozadaniowych (transportowych, poszukiwawczo-ratowniczych i do zwalczania okrętów podwodnych), jak i szturmowych i do przewozu VIP. Kolejne programy dotyczą zintegrowanych systemów wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki oraz modernizacji sił pancernych i zmechanizowanych.

W planach jest też program zwalczania zagrożeń na morzu. Obejmuje on pozyskanie okrętów podwodnych, niszczycieli min, okrętów obrony wybrzeża, patrolowych, rozpoznania elektronicznego, jednostki ratowniczej i wsparcia działań połączonych, stacji demagnetyzacyjnej oraz nadbrzeżnego dywizjonu rakietowego wraz z kolejnymi pociskami.

Wśród najważniejszych programów modernizacyjnych jest też rozpoznanie obrazowe i satelitarne, obejmujące m.in. zakupy całej gamy bezpilotowców, indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierza (program Tytan), modernizacja wojsk rakietowych i artylerii (w tym 155-milimetrowe armato-haubice Krab, wyrzutnie rakietowe Homar, 120-milimetrowe moździerze Rak, radary artyleryjskie Liwiec oraz zestawy kierowania ogniem). W planach są też zakupy symulatorów i trenażerów, samolotów szkolno-treningowych, samolotów transportowych C-295M i M-28 Bryza, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz systemów rozpoznawczych.

(PAP)

ral/ pz/ jra/

Powiązane tematy

Komentarze