Będzie połączenie kolejowe Szczecin-Berlin. Podpisano porozumienie
We wtorek zarządy PKP Polskie Linie Kolejowe oraz DB Netz AG podpisały porozumienie, obejmujące wspólne przygotowania i realizację przedsięwzięć przy rozwoju kolejowego połączenia Szczecin-Berlin. Trwają prace nad przygotowaniem rozbudowy linii.
Polski i niemiecki zarządca infrastruktury zobowiązali się do wspólnego rozwiązania problemów wykraczających poza kompetencje jednej strony, które mogą pojawić się podczas rozbudowy linii Szczecin-Berlin na odcinku przygranicznym Angermuende-Szczecin Gumieńce - poinformował Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.
"Porozumienie oznacza wypracowanie warunków umożliwiających przyszłą realizację prac budowlanych" - powiedział PAP Siemieniec.
Współpraca ma dotyczyć m.in. przygotowania niezbędnej dokumentacji i pozyskania zezwoleń na realizację prac budowlanych. Spółki ustalą także kwestie dotyczące własności, użytkowania i konserwacji urządzeń, które powstaną w obszarze granicznym. Wspólnie zaplanowana zostanie budowa zasilania sieci trakcyjnej, systemy sterowania ruchem czy układ torowy.
Po modernizacji całej linii czas podróży między Szczecinem a Berlinem ma zostać skrócony z dwóch godzin do 90 minut. Obecnie na tej trasie oferowanych jest kilkanaście połączeń dziennie, ale większość z przesiadkami. Po zakończeniu rozbudowy na całej trasie pociągi będą mogły poruszać się z prędkością do 160 kilometrów na godzinę.
Zmodernizowana linia łącząca Szczecin z Berlinem zostanie w całości zelektryfikowana i zyska drugi tor. Obecnie linia kolejowa tworzące to połączenie jest tylko częściowo zelektryfikowana a niektóre odcinki mają tylko jeden tor.
W grudniu 2012 r. ministrowie transportu Polski i Niemiec podpisali w Szczecinie porozumienie w sprawie połączenia kolejowego Szczecin-Berlin. Zapewniano wtedy, że zacznie ono działać najpóźniej do 2020 r.
(PAP)