Który sąd działa najlepiej, a który najgorzej? Można to sprawdzić samemu. Ruszył portal statystyki wymiaru sprawiedliwości
Każdy może teraz poznać w sieci statystyki dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości. W środę Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło portal pn. Informator Statystyczny Wymiaru Sprawiedliwości.
Pod adresem www.isws.ms.gov.pl prezentowane są m.in. wskaźniki porównawcze pracy polskich sądów, dane umożliwiające porównanie działalności sądownictwa polskiego na tle krajów Unii Europejskiej oraz dobre praktyki wdrażane w wymiarze sprawiedliwości.
"Utworzenie Informatora Statystycznego Wymiaru Sprawiedliwości ma na celu urzeczywistnienie możliwości poddania się przez wymiar sprawiedliwości kontroli społecznej" - piszą twórcy portalu. Liczą, że organizacje pozarządowe, akademicy, eksperci, media oraz zwykli obywatele będą teraz mogli bez przeszkód analizować efektywność i skuteczność wymiaru sprawiedliwości.
Podkreślono, że najczęściej Polacy czerpią opinie o wymiarze sprawiedliwości bądź z własnego doświadczenia, bądź z opartych na wybiórczej analizie doniesień medialnych. "W przypadku obydwu tych doświadczeń nie zawsze oddają one realny stan wymiaru sprawiedliwości" - dodano.
Na portalu można poznać np. statystyki dotyczące eksmisji z ostatnich lat; pozbawienia, zawieszenia i ograniczenia władzy rodzicielskiej; pozwów zbiorowych; zasądzonych prawomocnie odszkodowań i zadośćuczynień; przemocy w rodzinie; przestępstw z nienawiści; spraw o mobbing; ułaskawień itp.
Ze statystyk wynika m.in. że z wpływającymi sprawami najlepiej radzą sobie sądy apelacji katowickiej, a najgorzej - rzeszowskiej.
Polska była w 2010 r. na 19. miejscu w Europie pod względem liczby sądów I instancji na 100 tys. obywateli. Pod względem liczby sędziów na 100 tys. mieszkańców zajmowaliśmy 5. miejsce, a jeśli chodzi o liczbę radców prawnych i adwokatów na 100 tys. obywateli - 19.
(PAP)