Informacje

Fot.Internet/bgz.pl
Fot.Internet/bgz.pl

Włosi mają już Pekao, a teraz chcą przejąć bank BGŻ

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 października 2013, 08:37

    Aktualizacja: 4 października 2013, 09:44

  • 1
  • Powiększ tekst

UniCredit, jeden z największych włoskich banków, kontrolujący w Polsce Bank Pekao SA, złożył wstępną ofertę kupna banku BGŻ SA i rozważa sprzedaż swojego banku na Ukrainie - informuje dziennik "Rzeczpospolita".

Takie plany zagranicznym dziennikarzom oficjalnie ujawnił prezes UniCredit Federico Ghizzoni, który wcześniej w tym roku zadecydował o sprzedaży oddziału UniCredit w Kazachstanie.

Te działania - jak podkreśla prezes UniCredit - są częścią strategii banku, która polega na umacnianiu pozycji w krajach, które postrzega za "podstawowe" i wyjścia z tych rynków, na których widzi mniejsze szanse na rozwój.

Ofertę kupna BGŻ prezes Ghizzoni tłumaczył zagranicznym dziennikarzom:

- Złożyliśmy ofertę kupna polskiego banku, nadal znajdujemy się na wstępnym etapie.

Następnie wyjaśnił, że chodzi o bank BGŻ, którego właścicielem jest holenderski Rabobank. 

Tymczasem jak podaje gazeta rzecznik UniCredit poinformował, że oferta, złożona przez UniCredit za pośrednictwem Pekao, nie jest wiążąca, ponieważ proces sprzedaży BGŻ znajduje się we wstępnej fazie.

Z kolei rzecznik obecnego właściciela Rabobanku powiedziała, że bank nadal "ocenia strategiczne opcje" dla BGŻ i nie zadecydował jeszcze, czy chce sprzedać 98-procentowy udział w polskim banku.

Bankiem BGŻ interesują się też inne zagraniczne banki. Wymienia się między innymi: francuskie Credit Agricole i BNP Paribas, holenderski ING oraz Getin Noble Bank.

Na przejęcie BGŻ zgodę musi wyrazić Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). W Polsce do zagranicznych banków należy 70 proc. sektora bankowego.

Szeroko na temat przejęcia banku BGŻ i skutków tego pisała "Gazeta Bankowa" we wrześniowym numerze.

Źródło: Rzeczpospolita/Opr.Jas

Powiązane tematy

Komentarze