Noworoczne obiecanki Polaków o oszczędzaniu
Postanowienia dotyczą przede wszystkim oszczędzania na konkretny cel, co potwierdziło 67 proc. badanych. W drugiej kolejności uplasowała się potrzeba oszczędzania w celu zapewnienia sobie „poduszki finansowej”. Na czarną godzinę odkładać będzie 44 proc. respondentów.
Istotne zmiany dotyczące swoich finansów chce wdrożyć 67 proc. kobiet, podczas gdy taki zamiar zadeklarowała niewiele ponad połowa mężczyzn (56 proc.), podano.
Postanowienia dotyczące spłaty długów czy kredytów plasują się dopiero na 4 miejscu - takie plany miało 22 proc. badanych. Znacznie gorzej wygląda potrzeba zdobywania wiedzy w obszarze finansów - tylko 7% badanych wymieniło w tegorocznych planach dokształcanie się - czytamy w komunikacie.
W okresie przedświątecznym (1-24 grudnia) w czterech ostatnich latach 2016-2019 banki i SKOK-i udzieliły 2,4 mln szt. kredytów konsumpcyjnych, w tym niewiele ponad 1 mln gotówkowych i 1,4 mln ratalnych. Jak wynika z danych BIK, średni okres umowy zawartej na kredyt gotówkowy wynosi ponad 44 miesiące, 17 miesięcy w przypadku kredytu ratalnego.
Z obserwacji trzech ostatnich lat wynika stabilna, porównywalna skala zaciąganych zobowiązań w omawianym okresie. Jak podaje BIK, w okresie 1-24 grudnia 2019 r. średnia kwota udzielonego kredytu gotówkowego wyniosła 17 180 zł, a ratalnego 4 072 zł, wskazano również.
Pocieszająca jest także obserwacja rzetelności płatniczej. Udział opóźnionych zobowiązań (ponad 90 dni zaległości po roku od udzielenia kredytu) w przypadku kredytów gotówkowych BIK ocenia jako stabilny, wynosi on 2,3 proc. i utrzymuje się na tym poziomie od ponad 3 lat. W przypadku kredytów ratalnych sytuacja płatnicza poprawia się z roku na rok, co obrazują wyniki w poszczególnych rocznikach: 1,4 proc. w 2016 r., 1,2% w 2017 r. i 0,9% w 2018 r. - podsumowano.
Czytaj także: Niedowiary! 3/4 Polaków zadowolonych z sytuacji materialnej