Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Policzono dług Portugalii. Wartość ta odpowiada 444 proc. PKB kraju. W złotówkach jest to ponad 3 bln zł

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 8 października 2013, 07:27

    Aktualizacja: 8 października 2013, 12:52

  • 6
  • Powiększ tekst

Długi Portugalii, firm publicznych oraz prywatnych, a także gospodarstw domowych wynoszą łącznie w tym kraju 727,7 mld euro. Wartość ta odpowiada 444 proc. portugalskiego PKB.

Jak poinformował w komunikacie Narodowy Bank Portugalii (BdP), dług publiczny tego kraju wyniósł na końcu pierwszego półrocza br. 214,5 mld euro, czyli stanowił równowartość 130,9 proc. PKB. Według przyjętych przez Lizbonę oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską założeń, do końca br. dług publiczny Portugalii powinien być na poziomie ok. 202,1 mld euro.

W przypadku przedsiębiorstw sektora publicznego zadłużenie szacowane jest na 48,2 mld euro. Z kolei w przypadku portugalskich firm prywatnych zadłużenie pod koniec pierwszej połowy br. wynosiło 303 mld euro.

"Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, to w przeciwieństwie do innych sfer zanotowano tu wyraźny spadek zadłużenia. O ile w marcu br. wynosiło ono 163,7 mld euro, to w czerwcu br. sięgało już 162 mld euro" - poinformował w komunikacie BdP.

Według portugalskiej firmy konsultingowej Intrum Justitia w pierwszej połowie br. portugalskie firmy publiczne miały średnio 73-dniowy okres spłacania zobowiązań za towary i usługi. W porównaniu z ub.r. wskaźnik ten był niższy o 6 dni.

"82 proc. portugalskich firm, które są wierzycielami państwa, obawia się o utratę płynności finansowej do czasu otrzymania zaległych środków" - poinformowała spółka Intrum Justitia w raporcie na temat zadłużenia portugalskich spółek i instytucji publicznych.

(PAP)

 

 

--------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------

Kup książkę wSklepiku.pl!

"Globalny kryzys finansowy XXI wieku"

autorka:Nawrot Wioletta

Książka przedstawia istotę najnowszego w historii kryzysu finansowego, wskazuje jego przyczyny, obrazuje przebieg oraz określa jego skutki. Część zasadniczą książki poprzedzają rozważania teoretyczne, wprowadzające Czytelnika w skomplikowany świat finansów w dobie globalizacji oraz zjawiska kryzysowe mu zagrażające.

Globalny kryzys finansowy XXI wieku

Powiązane tematy

Komentarze