PILNE
Hiszpania: Alert ws. możliwych zamachów na obiekty petrochemiczne
Dowództwo hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil) wydało alert w sprawie możliwych zamachów terrorystycznych na obiekty petrochemiczne w kraju i pojazdy przewożące paliwo - wynika z dokumentu opublikowanego w piątek przez dziennik „El Confidencial”.
W piśmie wydanym kilka godzin po wybuchu, do którego doszło we wtorek wieczorem w zakładzie petrochemicznym koło Tarragony, władze żandarmerii powołują się na apel do dżihadystów o przeprowadzanie zamachów, opublikowany przez dżihadystyczną organizację Państwo Islamskie (IS) w komunikatorze Telegram.
Wezwanie to dotyczy przeprowadzania ataków na stacje paliw, na wypełnione paliwem cysterny oraz infrastrukturę sieci przesyłu - napisały w dokumencie władze hiszpańskiej żandarmerii.
Z informacji „El Confidencial” opublikowanych w piątek wynika, że Guardia Civil wezwała hiszpańskie służby bezpieczeństwa do „zwiększonej czujności w najbliższych dniach w związku z możliwym atakiem terrorystycznym”.
Według kierownictwa Guardia Civil najbardziej prawdopodobnym celem zamachu w Hiszpanii miałyby być samochody-cysterny transportujące paliwo.
Ewentualny atak na cysternę doprowadziłby do eksplozji i spowodował dużą liczbę ofiar śmiertelnych oraz rannych - przestrzegła żandarmeria, przypominając, że w dużych miastach, takich jak Madryt, jeździ dużo takich pojazdów.
W grudniu powiązana z IS organizacja Muntasir opublikowała w internecie apele zachęcające do przeprowadzenia w Hiszpanii zamachów w okresie świątecznym.
We wtorek wieczorem na terenie położonego zakładu petrochemicznego koło Tarragony, w północno-wschodniej Hiszpanii doszło do potężnej eksplozji, wskutek której zginęły trzy osoby, a siedem zostało ciężko rannych.
Dotychczas nie wykluczono żadnego z możliwych scenariuszy zdarzenia, w tym zamachu terrorystycznego. Z pierwszych ustaleń w śledztwie wynika, że eksplozja nastąpiła w stosunkowo nowej części fabryki, oddanej do użytku w 2017 r. Bezpośrednią przyczyną tragedii był wybuch w zbiorniku z tlenkiem etylenu.
SzSz PAP