Fundusz Trójmorza blisko, coraz bliżej!
Fundusz Trójmorza kończy uzgodnienia z doradcami inwestycyjnymi, którzy będą pozyskiwali dla niego inwestorów - poinformowała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego i przewodnicząca rady nadzorczej funduszu. Docelowo środki funduszu mają sięgać 5 mld euro.
„Finalizujemy ostateczne uzgodnienia, których efektem będzie podpisanie umów z doradcami inwestycyjnymi. Rozmawiamy z Credit Suisse Energy Infrastructure Partners i Amber Infrastructure” - powiedziała Daszyńska-Muzyczka.
Firmy te mają wielkie doświadczenie w inwestycjach transportowych i cyfrowych, które są współfinansowane środkami publicznymi. Może to być nam bardzo przydatne przy finansowaniu inwestycji opartych na Partnerstwie Publiczno-Prywatnym - dodała.
Prezes BGK powiedziała, że doradcy inwestycyjni będą odpowiedzialni za profesjonalne spotkania z inwestorami, zdobywanie nowych inwestorów oraz promowanie funduszu.
Daszyńska-Muzyczka poinformowała, że pod koniec stycznia delegacja funduszu odbyła szereg spotkań w Stanach Zjednoczonych, przedstawiając potencjał regionu Trójmorza.
Celem naszego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych były rozmowy z międzynarodowymi instytucjami, takimi jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy. Spotkaliśmy się też z kongresmenami i Radą Atlantycką. W sumie odbyliśmy 13 spotkań.
Spotkania miały również na celu zacieśnienie współpracy krajów Trójmorza z innymi instytucjami międzynarodowymi podzielającymi wspólną wizję rozwoju regionu. Rozmowy dotyczyły m.in. wsparciu przez USA Inicjatywy Trójmorza oraz bezpieczeństwa energetycznego Europy.
„Chcieliśmy przybliżyć znaczenie współpracy w regionie Trójmorza, wspólną historię państw regionu, począwszy od drugiej wojny światowej, poprzez wyniszczenie przez komunizm, które spowodowały ogromne braki w infrastrukturze. Zależało nam, aby nie był to tylko głos z Polski, dlatego pojechaliśmy wspólnie z przedstawicielami rumuńskiego Exim Banku, który jest współzałożycielem Funduszu Trójmorza. Byli z nami także przedstawiciele Czech, Łotwy i Estonii” - dodała Daszyńska-Muzyczka.
Zdaniem prezes BGK wizyta była okazją, by międzynarodowym instytucjom opowiedzieć, jak ważne jest wzmocnienie w regionie infrastruktury na osi północ-południe.
Daszyńska-Muzyczka podkreśliła, że Fundusz Trójmorza jest przedsięwzięciem prywatnym, komercyjnym, które ma przynosić zwrot na zainwestowanym kapitale dla swoich udziałowców.
PAP/ as/