Rząd przedstawi informację o wirusie
O godz. 10 w poniedziałek zbiera się Sejm; posłowie wysłuchają informacji rządu ws. koronawirusa: o podjętych działaniach i o stanie przygotowań państwa związanych z zagrożeniami epidemicznymi w Polsce i Europie. W posiedzeniu będzie uczestniczył prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda zwrócił się do marszałek Elżbiety Witek w środę, by pilnie zwołała specjalne posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa. Uzasadniał, że chce, by rząd udzielił informacji społeczeństwu, jaka jest aktualna sytuacja w związku z szerzącą się w Europie epidemią zachorowań wywołanych koronawirusem, jakie działania zostały podjęte oraz w jaki sposób zabezpieczani są Polacy, by w jak najmniejszym stopniu koronawirus dotknął nasz kraj. W związku z informacją rządu kluby będą miały po 15 minut na wystąpienia, potem będą jeszcze pytania.
CZYTAJ TEŻ: Koronawirus dotarł do Berlina!
Wcześniej, o godz. 9 w BBN Andrzej Duda spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim oraz szefem KPRM Michałem Dworczykiem ws. koronawirusa; około godz. 9.30 planowana jest konferencja prasowa prezydenta.
O godz. 8.45 rozpocznie się posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, która zajmie się projektem rządowej specustawy ws. koronawirusa. Projekt „ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych” został opublikowany na stronie Sejmu w niedzielę późnym wieczorem. Komisja rozpatrzy także dwa poselskie projekty ustawy ws. zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, które złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy.
Marszałek Sejmu mówiła w niedzielę w TVP Info, że prezydent oczekuje, że posiedzenie Sejmu uspokoi obywateli, a także pozwoli na przekazanie informacji o stanie przygotowań na ewentualny przypadek pojawienia się koronawirusa w Polsce. „Chodzi o to, żeby ta informacja - rzetelna, uczciwa i prawdziwa - dotarła do jak najszerszej grupy naszych obywateli. Stąd też nie Rada Gabinetowa, a właśnie otwarte posiedzenie Sejmu” - wskazała.
Witek zaapelowała też do polityków o spokój, rozwagę i odpowiedzialność za słowo w kontekście koronawirusa. „To jest sprawa poważna i nie można tym grać, nie można z tego zrobić problemu politycznego, bo to jest wirus, który nie zna granic, to jest wirus bez barw politycznych, może dotknąć każdego” - mówiła. „W tej chwili najbardziej oczywiste jest to, że trzeba zachować spokój, rozsądek, odpowiedzialność i słuchać komunikatów, które są przedstawiane przez MS i GIS” - oświadczyła. „Proponowałabym, żeby nie grać politycznie tym wirusem, bo to jest niebezpieczna sprawa” - dodała marszałek.
W niedzielę wieczorem rzecznik rządu Piotr Mller poinformował - związku z pojawiającymi się pytaniami na temat koronawirusa - że na terenie Polski nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania.
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca br. zanotowano 87 tys. 24 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 tys. 979 zgonów - podał w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny. GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu
Rząd akcentuje, że Polska jest przygotowana na rozwój sytuacji związanej z koronawirusem - wszystkie służby są gotowe, wyposażone w wiedzę, materiały i w procedury na wypadek pojawienia się w Polsce pierwszego przypadku. Odbywają się w tej sprawie regularne odprawy i spotkania. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał rozporządzenie umożliwiające stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2.
W wyniku podjętych działań, od kilku tygodni jest możliwość badań laboratoryjnych na koronawirusa w Polsce - próbki badane są w Warszawie w laboratoriach NIZP-PZH oraz Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego. Główny Inspektorat Sanitarny podał w weekend, że działają już też laboratoria w Olsztynie i we Wrocławiu. W najbliższych dniach uruchomione będą kolejne m.in. w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Rzeszowie, Łodzi, Lublinie i Poznaniu. W Agencji Rezerw Materiałowych przygotowywano materiały ochronne m.in. maski, by mogły z nich korzystać szpitale. Oddziały zakaźne są w trybie zwiększonej gotowości.
Prowadzane są działania informacyjne. Pod adresem gov.pl/koronawirus znajduje się kompendium wiedzy. Pod bezpłatnym numerem 800-190-590 można uzyskać niezbędne informacje dotyczące koronawirusa. Emitowane są edukacyjne spoty w mediach publicznych i komercyjnych, rozdawane ulotki w pociągach międzynarodowych relacji oraz rozsyłane specjalne smsy dla powracających z za granicy do Polski.
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował na swoich stronach pakiet, gotowych do druku, materiałów dotyczących nowego koronawirusa, m.in. plakat, co robić, aby uniknąć zagrożenia i jak właściwie myć ręce.
MEN przekazało zalecenia dot. koronawirusa do szkół. MSZ monitoruje rozwój epidemii poza granicami Polski za pośrednictwem sieci placówek dyplomatycznych. MON deklaruje, że wojsko jest przygotowane, by zareagować w przypadku stwierdzenia obecności koronawirusa i wspierać cywilną służbę zdrowia. Wytyczne o zasadach postępowania otrzymali funkcjonariusze podległej MSWiA straży granicznej. W resorcie nauki ma powstać zespół, który m.in. koordynował działania na polskich uczelniach - opracuje wytyczne ws. zajęć dydaktycznych, organizowania wydarzeń masowych czy zasad odwoływania zajęć.
Rząd zaznacza, że ws. koronawirusa inicjuje działania także na poziomie europejskim. Łukasz Szumowski poinformował w minionym tygodniu, że wysyłał list do komisarz Stelli Kyriakides z prośbą o pilne spotkanie ministrów zdrowia UE, aby omówić sytuację epidemiologiczną w Europie. Spotkanie ma odbyć się w piątek.
Specjaliści podkreślają w odniesieniu do koronawirusa, że bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy od nas samych. Przypominają, że należy przestrzegać podstawowych zasad higieny - jak najczęściej myć ręce, a także by zasłaniać nos i usta zgięciem łokcia podczas kichania i kasłania. Jeśli to możliwe, należy unikać dużych skupisk ludzi. Wskazany jest ruch na świeżym powietrzu i dobra dieta. Specjaliści akcentują, by polegać na sprawdzonych informacjach z wiarygodnych źródeł.
Najczęstsze objawy jakie się wiążą się nowym koronawirusem i wywoływaną przez niego chorobą to gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczeniem. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.
W sytuacji podejrzenia zakażenia należy powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Wizyta w innej placówce nieposiadającej odpowiedniego zaplecza, np. u lekarza pierwszego kontaktu, naraża innych pacjentów.
Nowe dane z Chin nie pocieszają
Liczba zakażonych koronawirusem w Chinach kontynentalnych przekroczyła 80 tysięcy - poinformowała w poniedziałek rano czasu lokalnego chińska państwowa komisja zdrowia.
Według chińskich władz sanitarnych w niedzielę potwierdzono 202 nowe przypadki zarażenia koronawirusem - najmniej od końca stycznia, jeśli chodzi o dobowe statystyki.
W niedzielę w Chinach zmarły z powodu koronawirusa kolejne 42 osoby - wszystkie w prowincji Hubei, gdzie epidemia miała swój początek i skąd rozprzestrzeniła się na około 60 państw. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrosła do 2912, a na całym świecie - do ponad 3000.
PAP/ as/