Posiadacze obligacji mają ponosić straty przy ratowaniu banków? Draghi przestrzega, że to może podkopać zaufanie
Przed szczytem UE, który ma wezwać do przygotowania zabezpieczeń dla banków przed testami EBC, rozgorzała dyskusja o tym, czy straty przy ratowaniu banków powinni ponosić posiadacze obligacji banków. Zdaniem szefa EBC, może to podkopać zaufanie do banków.
Zrewidowane wytyczne Komisji Europejskiej do udzielania pomocy publicznej w UE, które weszły w życie 1 sierpnia przewidują, że zanim zostanie udzielona pomoc publiczna na dokapitalizowanie banku, straty z tego tytułu muszą najpierw ponieść udziałowcy banku i wierzyciele typu junior creditors, czyli np. posiadacze obligacji banku.
Szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi napisał pod koniec lipca list do komisarza UE ds. konkurencji Joaquina Almunii. Przekonywał w nim, że banki, które wciąż są zdolne do funkcjonowania, ale potrzebują pomocy na dokapitalizowanie, powinny być uprawnione do pomocy państwa bez "wymuszania strat" na posiadaczach obligacji.
Draghi zaznaczył, że takie "strukturalne" podkopanie rynku obligacji podporządkowanych może prowadzić do ucieczki inwestorów z Europy, co z kolei może ograniczyć finansowanie gospodarki przez banki.
Decyzji Komisji Europejskiej bronił w poniedziałek rzecznik Almunii, Antoine Colombani.
"Nowe zasady umożliwiają nam zapewnienie, że w przypadku, gdy muszą być użyte pieniądze podatnika do pomocy na rzecz banku (...), wtedy udziałowcy tego banku i wierzyciele typu junior, którzy mogą skorzystać z planu ratunkowego, powinni dołożyć się tak dużo jak to możliwe do zidentyfikowanych potrzeb kapitałowych" - tłumaczył. Podkreślił, że w nowych zasadach chodzi o "zminimalizowanie obciążenia podatników" i że wytyczne te były już stosowane w kilku przypadkach, na przykład w
hiszpańskim programie ratowania banków.
Colombani zapewnił jednocześnie, że zasady przewidują pewne wyjątki w przypadku, gdy w grę wchodzi "stabilność finansowa" lub gdyby stosowanie tych zasad było "nieproporcjonalne" w stosunku do wielkości pomocy. Ponadto wszystkie przypadki są rozpatrywane indywidualnie - zaznaczył.
Przejmujący nadzór bankowy w strefie euro EBC ma do października 2014 r. przeprowadzić przegląd bilansów 130 największych banków. Później testy wytrzymałości banków na kryzys (tzw. stress testy) ma przeprowadzić Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA).
Czwartkowo-piątkowy szczyt UE ma wezwać kraje objęte wspólnym nadzorem bankowym do pilneg przygotowania wiarygodnych krajowych zabezpieczeń na wypadek, gdyby przegląd bilansów banków wykazał braki.
Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)