Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Niepełnosprawni będą uczyć się ekonomii - nowa kampania

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 października 2013, 09:20

    Aktualizacja: 24 października 2013, 09:21

  • Powiększ tekst

Brak słuchu nie musi oznaczać wykluczenia z rynku finansowego - NBP chcąc pomóc osobom z dysfunkcjami, chce rozpowszechnić leksykon pojęć ekonomicznych w języku migowym. W ramach medialnej kampanii społecznej będą je prezentować znani aktorzy.

Sam słownik z pojęciami takimi jak popyt, podaż, czy np. bankomat wyrażonymi języku migowym nie jest nowy - jego pierwsza wersja powstała jeszcze w 2011 r. Teraz jednak Narodowy Bank Polski postanowił dotrzeć z tą ideą do jak najszerszego grona odbiorców.

W tym tygodniu w mediach ruszyła kampania społeczna "NBP nie wyklucza". Ma ona uwrażliwić społeczeństwo na problemy związane z funkcjonowaniem na rynku finansowym osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz dysfunkcjami słuchu i wzroku.

W spotach kampanii, które przez ponad trzy tygodnie będą nadawane w Telewizji Publicznej, wystąpią Ewa Błaszczyk i Jerzy Radziwiłowicz. Znanych aktorów można zobaczyć także na stronie www.nbpniewyklucza.pl. Cezary Żak, Artur Barciś, Krzysztof Globisz i Marian Dziędziel będą prezentowali tam hasła z "Leksykonu terminów ekonomicznych i bankowych w języku migowym".

Opracowany przez NBP w 2011 r. roku we współpracy z mazowieckim oddziałem Polskiego Związku Głuchych słownik był pierwszą tego typu publikacją w Polsce i doczekał się już dwóch edycji.

Bank centralny jest zdania, że większość z osób z różnymi dysfunkcjami, ze względu na swoją niepełnosprawność jest zagrożona wykluczeniem finansowym. Tymczasem mogłyby one samodzielnie i swobodnie korzystać z usług finansowych, gdyby różne instytucje wprowadziły odpowiednie ułatwienia.

Karolina Zioło z Departamentu Komunikacji i Promocji NBP powiedziała, że na stronie nbpniewyklucza.pl w połowie listopada znajdzie się duży moduł informacyjny dla pracujących w usługach i sektorze bankowym dotyczących praw i funkcjonowania na rynku osób niepełnosprawnych.

Udogodnienia zostały wprowadzone także w Centralnej Bibliotece NBP. Osoby niewidome mogą korzystać z jej bogatych zasobów dzięki stanowisku komputerowemu ze specjalnym oprogramowaniem i drukarce umożliwiającej drukowanie w alfabecie Braille'a.

Według danych Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w 2011 r. liczba osób niepełnosprawnych wynosiła ponad 4 miliony, czyli 12,2 proc. ludności kraju, a ponad 3 miliony osób posiadało prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Prawie 30 proc. osób z niepełnosprawnością pracuje.

"Liczby te pokazują, jak dużo osób może cierpieć z powodu braku możliwości samodzielnego korzystania z usług finansowych" - wskazuje NBP w informacji prasowej na temat kampanii.

W czwartek Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety upamiętniające 50-lecie działalności Polskiego Stowarzyđszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - najstarszej i jednej z największych organizacji pomagającej tym osobom oraz ich rodzinom.

Nakład monety srebrnej wyniesie do 25 tysięcy sztuk, natomiast dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold do 800 tysięcy sztuk. To druga seria monet, promująca działania związane z zapobieganiem wykluczeniu społecznemu ze względu na niepełnosprawność. Pierwsze monety z serii "Europa bez barier - 100-lecie Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi" zostały wydane w 2011 r.

(PAP)

stk/ drag/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych