Samorządowcy będą szkolić się w projektowaniu usług dla przedsiębiorców
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłasza wyniki naboru do programu edukacyjnego gov_LAB.
To projekt, dzięki któremu urzędnicy jednostek samorządu terytorialnego będą mogli zdobyć wiedzę i umiejętności do projektowania innowacyjnych usług lub programów świadczonych dla przedsiębiorców. W tegorocznych dwóch edycjach udział wezmą przedstawiciele sześciu urzędów z całej Polski. Uczestnicy zakończą program z gotowym projektem instrumentu wsparcia dla przedsiębiorców wraz z planem wdrożenia.
Gov_LAB to program edukacyjny dla samorządowców. Jego uwieńczeniem są nowe usługi lub inicjatywy zaprojektowane przez uczestników, a uwzględniające potrzeby lokalnych przedsiębiorców.
Z 16 złożonych w tym roku wniosków 10 spełniało kryteria, a wsparcie otrzyma 6 z nich: Starostwo Powiatowe w Iławie (stworzenie interdyscyplinarnego zespołu doradczego do kompleksowej obsługi przedsiębiorców i inwestorów na terenie powiatu);
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego (wsparcie udziału przedsiębiorców (MŚP) z województwa w międzynarodowych łańcuchach wartości);
Urząd Miasta Włocławek (wzmocnienie potencjału włocławskich przedsiębiorców; stworzenie usług oferowanych przez Urząd Miasta Włocławek i WCB);
Urząd Gminy Kielce (INNO-AKTYWATOR KIELCE - program wsparcia działalności innowacyjnej kieleckich firm);
Urząd Gminy w Markach (Marki – miasto atrakcyjne dla biznesu);
Urząd Miasta Kobyłka (Magnes dla przedsiębiorczości).
Wybrane ww. projekty będą realizowane w dwóch edycjach. W pierwszej z nich przeprowadzone zostaną projekty z miejsc 1-3, w drugiej – projekty z miejsc 4-6.
Gov_LAB to jest jeden z niewielu programów, zaprojektowanych dla JST. Jego wyjątkowość polega na tym, że nie oferujemy środków finansowych, ale uczymy tworzyć innowacje. Staramy się zmieniać samorządy od środka, szkoląc i zwiększając umiejętności oraz kompetencje pracowników. Celem programu jest jak najlepsze dopasowanie oferty urzędów do potrzeb przedsiębiorców – mówi Paweł Chaber, ekspert w Departamencie Analiz i Strategii, PARP.
Pomoc udzielana jest w formie finansowania kosztów usług doradczych oraz szkoleniowych. Pomysłodawcy programu chcą przybliżyć metodę projektowania usług skierowanych do lokalnego biznesu poprzez metodologię service design oraz design thinking dopasowaną do potrzeb instytucji publicznych.
Kreatywne podejście do biznesu
Każda edycja programu trwa ok. 4 miesięcy. Projekt bazuje na nauce przez praktyczne zastosowanie podejścia design thinking oraz service design. W trakcie jego trwania uczestnicy mają okazję przekonać się o tym, jak tzw. metody kreatywne mogą być wykorzystywane w realizacji poszczególnych zadań. W skład każdego procesu projektowego wchodzi 8 warsztatów (6-8 godzin każdy), 2 zjazdy edukacyjno-networkingowe oraz Demo Day, czyli dzień demonstracyjny, podczas którego zespoły prezentują opracowaną przez siebie kompletną koncepcję instrumentu wsparcia dla przedsiębiorców.
Staramy się zmienić podejście pracowników urzędów do obsługiwanych przedsiębiorców, którzy powinni być postrzegani jak klienci tych instytucji. Uczestnicy programu zauważają tę zmianę. Osoby, które wchodzą w skład zespołów projektowych, mają większą możliwość zrozumienia skuteczności metod kreatywnych, ale z drugiej strony także ich ograniczeń. Co bardzo ważne, w trakcie jednej edycji programu startują jednocześnie trzy zespoły uczestników, dzięki czemu mają okazję poznać się i wymienić doświadczeniami
– zauważa Chaber.
Czytaj też: Biznes szuka metod przetrwania. Przykładowe porady
KG/PARP