Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Unijny budżet asymetryczny

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 24 września 2012, 09:58

    Aktualizacja: 24 września 2012, 10:01

  • Powiększ tekst

Kilka krajów UE domaga się, aby eurostrefa dysponowała oddzielnym budżetem. Miałoby to chronić wspólnotową walutę przed "szokiem asymetrycznym". Według unijnych dyplomatów pomysł taki wspierają Francja i Niemcy.

Na razie projekt jest tylko luźną propozycją, którą dyskutują Francuscy i Niemieccy dyplomaci. Taki budżet miałby służyć temu, aby w razie kolejnych problemów w eurostrefie można było przeznaczyć z niego specjalne środki na walkę ze skutkami kryzysu finansowego w krajach strefy euro.

Jako pierwszy kwestię asymetrycznego budżetu poruszył Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy w siedmiostronicowym dokumencie dotyczącym możliwych problemów przy tworzeniu unii gospodarczej i monetarnej. Dokument ma być przyczynkiem do dyskusji nad możliwymi trudnościami stojącymi przed Unią Europejską i wypunktowuje najważniejsze kwestie do omówienia z przywódcami państw europejskich.

Według Van Rompuya "Unia musi wdrażać skuteczne mechanizmy kontroli budżetowej" możemy przeczytać w dokumencie "ale musi także mieć stosowne narzędzia do walki z szokiem asymetrycznym wynikającym z różnego poziomu rozwoju gospodarek państw strefy euro. Jednym z rozwiązań jest oddzielny budżet dla państw strefy euro. W ten sposób zmniejszy się ryzyko rozszerzania się kryzysu na państwa spoza strefy, a także na państwa posiadające silniejsze gospodarki wewnątrz strefy euro. To umożliwi wspólne podejmowanie decyzji i jednocześnie może zapobiec ryzyku kolejnych nieprzemyślanych decyzji budżetowych". Dokument odnosi się także do kwestii dalszej integracji gospodarczej w Unii, w tym także jednolitego nadzoru nad bankami strefy euro.

Jednak pomysł oddzielnego budżetu może bardzo utrudnić negocjacje - ideę wspierają Niemcy i Francja jednak opinia innych państw Unii Europejskiej, także tych spoza strefy euro, wciąż nie jest znana. Wszyscy zgadzają się, natomiast, że próba wdrożenia oddzielnego budżetu mogłaby spowodować liczne komplikacje podczas prac nad siedmioletnim budżetem unijnym na lata 2014 - 2020.

Już 18 i 19 października Herman Van Rompuy ma zaprezentować dalsze założenia tej koncepcji.

Dokument autorstwa Przewodniczącego Rady Europejskiej jest dostępny w linku poniżej. Tekst jest sporządzony w języku angielskim.

 

http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/ec/132413.pdf

 

Z Brukseli - Arkady Saulski

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych