Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Innowacje ciężarem dla budżetu?

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 21 września 2012, 15:28

  • Powiększ tekst

Prace i negocjacje nad siedmioletnim budżetem Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020 wciąż trwają jednak wiele punktów budzi kontrowersje. Co może zaskakiwać, jednym z takich punktów są wydatki na innowacje.

Dotychczas uważano, iż to właśnie wysokie wydatki na innowacje gwarantują tworzenie nowych miejsc pracy i przez to traktowano budżet na innowacje priorytetowo. Jednak kryzys w UE spowodował ochłodzenie nastrojów wobec dużego budżetu na innowacje. Część eurodeputowanych jest zdania, że w dobie kryzysu wydatki na innowacje nie powinny być priorytetowym punktem w przyszłym budżecie. Dotychczas Komisja Europejska zakładała, iż budżet na innowacje powinien wynosić 80 mld euro. Ta kwota może jednak ulec zmianie - dane KE wyraźnie wskazują, iż tempo wdrażania innowacyjności drastycznie spada a Unia Europejska oddala się od takich światowych liderów jak Japonia, USA czy Korea Południowa. W obronie budżetu na innowacje stają deputowani z Hiszpanii, Portugalii, Irlandii i Polski.

- Będę naciskał na to, aby budżet na innowacje nie ulegał zmianie. Te 80 mld euro jest bardzo potrzebne na badanie i wdrażanie wysokich technologii - argumentuje irlandzki eurodeputowany Sean Kelly z grupy Europejskiej Partii Ludowej.

Jednak napięcia wokół tej kwestii nie maleją. Na specjalnym zamkniętym posiedzeniu te kwestie omawiali najważniejsi ludzie w Unii - szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Shulz, Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz Demetris Cristoflas - Prezydent Cypru, czyli kraju który aktualnie sprawuje unijną prezydencję.

Niepokojący okazał się także niedawny raport OECD, który wskazał, iż wdrażanie innowacji może być przez kryzys spowolnione jeszcze bardziej. Najgorzej pod tym względem jest w południowej i wschodniej Europie, jednak  we Francji i Niemczech program także nie idzie tak dobrze jak zakładano.

- Tu chodzi nie tylko o same badania i wysokie technologie, ale o ich implementację - uważa polski eurodeputowany Jan Olbrycht, także z Europejskiej Partii Ludowej i dodaje, że oprócz badań należy też wspierać takie dziedziny jak rozwój rolnictwa, programy socjalne i spójnościowe.

W tej chwili Komisja Europejska bardzo uważnie bada dane na temat wdrażania innowacji w gospodarce w takich państwach jak Niemcy, Francja i Wielka Brytania. To dane z tych państw mogą być kluczowe dla kwot przeznaczonych na innowacje w przyszłym budżecie.

 

Z Brukseli - Arkady Saulski

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych