Aż 126 nowych gmin z dostępem do sieci gazowej
Stopień realizacji programu przyspieszenia gazyfikacji kraju wyniósł po I kwartale 2020 r. 42 proc. - informuje PGNiG. W ramach programu do sieci gazowej podłączono 126 nowych gmin - zaznaczyła spółka. W sumie gmin z dostępem do gazu jest 1608
Jak oświadczył na konferencji prasowej prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński, epidemia koronawirusa nie wstrzymała realizacji inwestycji przy gazyfikacji.
Gazyfikacja Polski to ważny element strategii PGNiG, której celem jest wzrost wartości Grupy, zapewnienie rozwoju i bezpieczeństwa krajowego rynku gazu. To także szansa na poprawę jakości powierza - zaznaczył Kwieciński.
Jego zdaniem, inwestycje w sieć gazową wpisują się w strategię europejskiego Zielonego Ładu, bo prowadzą do zmniejszenia emisji nie tylko gazów cieplarnianych, ale i pyłów. Sieć dystrybucyjna dobrej jakości pozwala na lepsze i bardziej efektywne wykorzystanie gazu - dodał Kwieciński.
Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) Ireneusz Krupa oświadczył na konferencji, że docelowo, w ramach programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski, spółka planuje do 2022 r. uruchomić usługę dystrybucji gazu w 300 nowych gminach.
PSG to największy krajowy operator systemu dystrybucyjnego gazu, należy do Grupy Kapitałowej PGNiG. Jak podkreślał Krupa, PSG realizuje obecnie 10 projektów zakładających powstanie około 500 km gazociągów i jest gotowa na budowę kolejnych.
Wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego Grzegorz Puda zauważył z kolei, że gaz jest etapem pośrednim miedzy spalaniem węgla a przyszłością opartą na źródłach odnawialnych. W obszarze dystrybucji gazu PSG jest głównym beneficjentem funduszy europejskich - wskazał.
PAP/ mk
CZYTAJ TAKŻE: PGNiG przez sztorm idzie pewnie