TEMAT DNIA
Morawiecki: wciąż dużo rozbieżności na szczycie UE. Warunkowość klimatyczna też nieuzgodniona
Mimo dwóch dni rozmów na szczycie UE między państwami są bardzo duże rozbieżności w sprawie alokacji środków, zarządzania funduszem odbudowy oraz tego, ile ma w nim być dotacji, a ile kredytów - powiedział w niedzielę w Brukseli premier Mateusz Morawiecki
Jak wskazywał są, zasadnicze różnice, zwłaszcza między krajami północy, które określił jako „grupę skąpców”, a tymi z południa Europy.
Morawiecki powiedział, że stanowiska państw zbliżają się, ale jeszcze nie we wszystkich sprawach.
Szefowie państw i rządów rozmawiają od piątku o pakiecie opiewającym na 1,82 bln euro, na który składa się fundusz odbudowy wynoszący 750 mld euro oraz budżet UE na lata 2021-2027 w wysokości 1,074 bln euro.
Morawiecki: warunkowość klimatyczna cały czas nieuzgodniona
Na szczycie UE cały czas nie jest uzgodniona kwestia uwarunkowania dostępu do środków z funduszu transformacji energetycznej z zadeklarowaniem osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku - poinformował w niedzielę w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
Cały czas nie są jeszcze uzgodnione kwestie warunkowości klimatycznej. Polska, jak wiadomo, ma największe problemy w transformacji energetycznej, a to ze względu na odziedziczony system elektro-energetyczny” - wskazał szef polskiego rządu.
Jak zaznaczył, Polska robi jednak ogromne postępy, instalując coraz więcej mocy opartych o fotowoltaikę, a także robiąc duże postępy w innych niskoemisyjnych lub zeroemisyjnych źródłach energii. „To jest tutaj dostrzegane i cieszę się, że stanowiska się zbliżają, ale jeszcze nie zbliżyły się do tego stopnia, żeby można było powiedzieć, że ten element został ostatecznie uzgodniony” - zauważył Morawiecki.
Czytaj także: Szczyt UE: do Węgier i Polski ws. zastrzeżeń do kwestii praworządności dołączyła Słowenia i Łotwa
Czytaj także: Rozpoczęcie rozmów na szczycie w gronie „27” odłożone
(PAP)/gr