Władze Hongkongu: nie damy się zastraszyć sankcjami USA
Administracja Hongkongu potępiła w sobotę sankcje nałożone przez USA na 11 chińskich i hongkońskich urzędników, oceniając je jako „rażącą, barbarzyńską ingerencję w wewnętrzne sprawy ChRL”. „Nie damy się zastraszyć” - zaznaczono w oświadczeniu
Cytowany w komunikacie rzecznik władz określił sankcje, które objęły między innymi szefową administracji Hongkongu Carrie Lam, kilku jej ministrów i szefa hongkońskiej policji, jako „bezwstydne i godne pożałowania”.
Biuro łącznikowe centralnego rządu ludowego Chin w Hongkongu, którego szef Luo Huining również znalazł się na liście osób objętych sankcjami, oceniło działania Waszyngtonu jako „naprawdę niedorzeczną błazenadę”, ujawniającą „poparcie amerykańskich polityków dla antychińskiego chaosu w Hongkongu”.
Tymczasem w Pekinie rozpoczęły się w sobotę obrady organu kierowniczego chińskiego parlamentu. Oczekuje się, że podejmie on decyzje dotyczące sprawowania władzy ustawodawczej w Hongkongu przez najbliższy rok, jako że planowane na wrzesień wybory parlamentarne w tym regionie zostały przełożone.
Administracja Hongkongu uzasadniła bezprecedensową decyzję o przełożeniu wyborów pandemią Covid-19. Opozycja sądzi jednak, że władze obawiają się zwycięstwa obozu demokratycznego.
Waszyngton nałożył w piątek sankcje na 11 urzędników, by ukarać ich za wprowadzenie w Hongkongu kontrowersyjnych przepisów bezpieczeństwa państwowego. Według ministerstwa finansów USA było to działanie „mające bezpośrednio na celu ograniczenie wolności słowa i zgromadzeń oraz procesów demokratycznych” w Hongkongu, a w efekcie osłabienie autonomii regionu.
Sankcje polegają na zamrożeniu wszelkich aktywów tych osób w USA i de facto zabronieniu Amerykanom prowadzenia z nimi interesów.
Pod koniec czerwca Pekin przy współpracy administracji Hongkongu, ale z pominięciem jego legislatywy, narzucił regionowi przepisy przewidujące nawet dożywocie za nieprecyzyjnie zdefiniowane przestępstwa, które chińskie władze uznają za działalność wywrotową, separatystyczną, terrorystyczną lub zmowę z zagranicznymi siłami. Nowe prawo dopuszcza również możliwość sądzenia podejrzanych w Chinach kontynentalnych.
Czytaj też: 15 sierpnia Pompeo podpisze umowę o współpracy wojskowej
PAP/KG