Jarosińska-Jedynak: Chcemy unowocześniać naszą gospodarkę
Przyszłość Unii Europejskiej jest najważniejszym tematem tegorocznego Europejskiego Funduszu Gospodarczego, który tradycyjnie odbywa się w Katowicach.
Europejski Kongres Gospodarczy w tym roku (2 – 4 września) odbywa się stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Natomiast ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa sprawiły, że w większym wymiarze niż w latach ubiegłych można uczestniczyć w debatach online.
Mądry kompromis polityczny wypracowany na lipcowym szczycie Rady Europejskiej pozwolił na wynegocjowanie ambitnego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, który został wzmocniony przez Europejski Instrument na rzecz Odbudowy Next Generation EU o wartości 750 miliardów euro. Polska będzie mogła skorzystać łącznie z dodatkowego impulsu inwestycyjnego w wysokości ponad 750 miliardów złotych – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pracuje nad zaplanowaniem zagospodarowania środków finansowych na przyszłą perspektywę 2021-2027. W trakcie przygotowań jest Umowa Partnerstwa, która określi, co będzie wspierane z funduszy unijnych w ramach polityki spójności. Jesienią Umowa Partnerstwa trafi do konsultacji społecznych.
W ramach polityki spójności będziemy kontynuować inwestycje realizowane za pomocą podobnych programów, jak w kończącej się perspektywie, ponieważ dotychczas wypracowane rozwiązania świetnie się sprawdziły – stwierdziła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Środki z polityki spójności Polska przeznaczy na wsparcie realizacji celów rozwojowych kraju określonych między innymi w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jednocześnie nasze działania będą się wpisywać w jasno określone cele Komisji Europejskiej, czyli cyfryzację i Zielony Ład.
Chcemy unowocześniać naszą gospodarkę przez upowszechnienie zielonych technologii sprzyjających ochronie środowiska naturalnego, zwiększeniu energooszczędności, pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł i dostosowaniu do zmian klimatu – mówiła Małgorzata Jarosińska - Jedynak.
Podkreśliła, że inwestycje w przedsiębiorstwa, edukację, ochronę zdrowia w nowej perspektywie będą miały na celu wpieranie osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem i ubogich, osób z różnych powodów wykluczonych ze społeczeństwa.
MFiPR/RO
CZYTAJ TEŻ: MFiPR: fundusze UE na dotacje obrotowe dla mikro i małych firm