W zachodniej Europie na giełdach indeksy przeważnie rosną
W zachodniej Europie główne indeksy przeważnie rosną podczas ostatniej w tym tygodniu sesji. Gracze rynkowi nie tracą optymizmu związanego z możliwym przyjęciem pakietu bodźców fiskalnych dla amerykańskiej gospodarki - podają maklerzy
Indeks Stoxx 600 zwyżkuje o 0,4 proc.
Czytaj też: Jak dzieci
Kemira zyskuje 8,6 proc. po poprawie prognoz wyników na III kw.
Zalando drożeje o 5 proc., a Global Fashion zyskuje 12 proc. - po podwyższeniu guidance przez obie te spółki.
Na rynkach kończy się jeden z bardzo niestabilnych w ostatnim czasie tygodni. Wśród inwestorów nie słabną jednak nadzieje związane z możliwym przyjęciem planu wsparcia fiskalnego dla amerykańskiej gospodarki.
Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin poinformował przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi podczas telefonicznej rozmowy, że prezydent USA Donald Trump chce porozumienia w sprawie kompleksowego pakietu stymulującego dla gospodarki.
Do zdrowia powraca prezydent Donald Trump - z Covid-19 - w ostatniej fazie kampanii prezydenckiej przed wyborami 3 listopada. Na rynkach coraz częściej obstawiana jest opcja, że wygra je Joe Biden.
Spekulacje dotyczą teraz tego, czy Demokraci przejmą również Kongres, a następnie wprowadzą potężne bodźce dla gospodarki.
„Poluzowanie fiskalne na dużą skalę na pewno obniży wartość dolara USA, jednocześnie dając niewielki wzrost rentowności obligacji” - piszą w nocie stratedzy BCA Research.
Czytaj też: Bardzo krótkie negocjacje w USA
W piątek na rynku walutowym brytyjski funt idzie w górę 0,2 proc. do 1,2962 USD, a japoński jen zwyżkuje o 0,1 proc. do 105,96 za 1 USD.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 0,77 proc., niżej o 2 pb., a 10-letnich bundów spada o 1 pb do -0,54 proc.
Baryłka ropy WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 41,34 USD, wyżej o 0,36 proc., a Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 43,50 USD za baryłkę, wyżej o 0,37 proc.
Złoto zyskuje 0,9 proc. do 1.910,41 USD za uncję.
PAP Biznes / mt