Informacje

Międzynarodowe Forum Gospodarcze – Gdynia

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 14 października 2012, 15:14

    Aktualizacja: 29 listopada 2012, 04:11

  • Powiększ tekst

Jak co roku wybitne osobistości ze świata polityki, biznesu i nauki miały okazję spotkać się i debatować na temat problemów i szans dla gospodarki – lokalnej, krajowej i międzynarodowej podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Gdyni.

Forum podzielono na trzy panele – Gospodarki Morskiej, Przemysłu Czasu Wolnego, oraz na panel Ekologiczny (Środowiskowy).

Gdynia jako miasto od zawsze jest związana z morzem i gospodarką morską. Podczas panelu poświęconego przemysłowi portowemu i gospodarce morskiej eksperci rozmawiali na temat problemów i wyzwań stojących przed polską żeglugą oraz przemysłem portowym. Analizowano sytuację gospodarczą w Europie i na świecie, i jej wpływ na przemysł morski, a także wpływ jaki na gospodarkę ma rozwój bazy kontenerowej na Pomorzu i rozwój przemysłu portowego. Jak przyznał lider panelu – Sławomir T. Kalicki, prezes Zarządu Inter Marine Sp. z o. o. – nie ma drugiego takiego forum w Polsce podczas którego toczyłyby się rozmowy na temat gospodarki morskiej na tak wysokim poziomie.

Rok 2012 to także rok Euro 2012. Z tego tytułu ogromnym zainteresowaniem cieszył się panel Przemysłu Czasu Wolnego. Rozmowy otworzyła prelekcja Andrew T. Waltersa z Uniwersytetu w Cardiff, który mówił o tym jak korzystać z technik user experience w zdobywaniu nowych klientów. Z kolei lider panelu – Adam Giersz (były Minister Sportu i Turystyki) wyjaśniał uczestnikom plan jaki stał za budową stadionów na mistrzostwa Europy w piłce nożnej UEFA Euro 2012. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się też wykład Mateusza Kusznierewicza – polski złoty medalista opowiadał o tym jak wydarzenia sportowe pomagają w promocji miast i regionów.

W panelu środowiskowym wiele czasu poświęcono na ukazanie tego, iż ochrona środowiska, segregacja i przemieszczanie odpadów może także być… dobrym pomysłem na biznes. Wojciech Świątek wygłosił wykład na temat „handlu” odpadami i o tym jakie zyski a jakie straty taki handel może przynieść dla gospodarki. Wiele czasu poświęcono też na rozmowy na temat paliw alternatywnych. Pojawiły się też jednak głosy bardzo krytyczne pod adresem administracji państwowej, szczególnie w aspekcie dotyczącym wdrażania unijnej dyrektywy ramowej o odpadach. Według wielu uczestników panelu polski rząd tę dyrektywę unijną wdrażał zbyt wolno i ze szkodą dla wolnej konkurencji w dziedzinie segregacji i wywozu odpadów.

Forum zakończył wykład gościa specjalnego – prof. Grzegorza Kołodko. Profesor omówił kwestie związane z kryzysem finansowym. Wskazał szczególnie na fakt, iż obecny kryzys nie jest tylko kryzysem politycznym czy finansowym, ale przede wszystkim jest to kryzys idei i wartości. Z tego względu rządy państw Unii Europejskiej powinny zmienić swoją strategię – zamiast reagować na bieżące problemy powinny tworzyć nowe rozwiązania i nowe idee, które będą właściwą odpowiedzią na obecny kryzys.

Forum zakończyło się uroczystą kolacją podczas której uczestnicy mogli dalej wymieniać doświadczenia i omawiać dalsze perspektywy gospodarcze. Według wyliczeń organizatorów w forum wzięło udział ok. 662 uczestników.

 

Arkady Saulski

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych