Przepisy dot. wdrożenia pakietu e-commerce w konsultacjach
W opinii Komisji Europejskiej tzw. pakiet e-commerce zwiększy wpływy z VAT państw członkowskich o 7 mld euro rocznie. W czasie szybkiego wzrostu segmentu handlu internetowego dostosowanie prawa do jego specyfiki jest istotne, powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski
O wdrożeniu nowych przepisów mających kształtować handel na platformach elektronicznych wiceminister finansów Jan Sarnowski wypowiedział się na Twitterze.
W czasie rosnących obrotów handlu internetowego kluczowe jest dostosowanie prawa do jego specyfiki - powiedział wiceminister.
To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE - dodał.
Czytaj też: Allegro: Wzrasta udział e-commerce w polskim handlu
Czytaj też: E-handel może ponownie zanotować silne wzrosty od listopada
Wiceminister finansów Jan Sarnowski ocenił, że nowy pakiet przepisów będzie korzystny dla polskich i europejskich firm.
Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm - stwierdził wiceminister Sarnowski.
Celem pakietu jest m.in. uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do UE.
Czytaj też: Allegro dominuje w e-commerce
Efektem implementacji pakietu e-commerce będzie wzrost konkurencyjności unijnych przedsiębiorców w obszarze e-commerce w stosunku do podmiotów z krajów trzecich. Zmniejszą się koszty realizacji obowiązków VAT związanych z transakcjami transgranicznymi B2C - przedsiębiorcy będą mogli zadeklarować i rozliczyć VAT za pomocą jednego okienka w państwie swojej siedziby, zamiast robić to odrębnie w każdym państwie członkowskim do którego prowadzą sprzedaż B2C. Ułatwi to prowadzenie sprzedaży do innych państw UE.
PAP/gov.pl/mt