Budowa Metra. Będą szukać słonia w polu
Trwają prace archeologiczne na budowie II linii metra
Dotychczas odkryto szczątki słonia leśnego podczas prac przy Płockiej czy też studnię drewnianą z końca XIX wieku na pograniczu Woli i Bemowa.
Warszawa zaczęła tak naprawdę rozbudowywać się z początkiem XX wieku. Od 1905 roku został zniesiony zakaz rozbudowy poza umocnieniami, które kończyły się, jeżeli chodzi o stronę warszawską, na ulicy Okopowej. Okopowa była granicą, poza którą ta zabudowa była niemożliwa, bo Warszawa byłą twierdzą. Tam po prostu były tereny leśne oraz uprawne - wprowadza krótki rys historyczny dr Wojciech Borkowski, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie w rozmowie dla TVN Warszawa.
Spodziewamy się znalezisk związanych z osadnictwem sięgającym głęboko przed osadnictwo współczesne. Mamy tam osady, o których już teraz wiemy, ponieważ przeprowadziliśmy pierwsze wstępne badania powierzchniowe – dodaje Borkowski.
Poszukiwania będą kontynuowane wiosną, gdy ziemia nie będzie już tak twarda. Będą chcieli też potwierdzić przypuszczenia o osadnictwie, które znajdowało się tam przed laty. Plany zakładają, że stacje pod roboczymi nazwami Lazurowa, Chrzanów oraz Karolin nie powstaną wcześniej niż w kwietniu 2024 roku.
Czytaj więcej: Zanim powstanie metro, ziemię sprawdzą archeolodzy. Czego się spodziewają na Bemowie?
Czytaj też: COVID-19 nie tak groźny? Wystarczy gen… neandertalczyka!
TVN Warszawa/KG