Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Turcja i UE porozumiały się w sprawie nielegalnej imigracji - koniec fali nielegalnych imigrantów.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 grudnia 2013, 12:36

  • 0
  • Powiększ tekst

Turcja i Unia Europejska podpisały dziś umowę, na mocy której państwa unijne będą mogły odsyłać nielegalnych imigrantów przybywających z tego państwa. Ankara i Bruksela mają też podjąć dalsze rozmowy na temat ruchu bezwizowego.

Do ceremonii podpisania dokumentu doszło w Ankarze. Podpisy pod umową złożył turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu i unijna komisarz spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem.

Negocjacje ws. odsyłania z terenów UE nielegalnych imigrantów, którzy dostali się na teren Unii przez turecką granicę trwały od lat. Ankara obawiała się, że zgoda na tego typu regulacje nie pociągnie za sobą rozmów o zniesieniu wiz dla obywateli Turcji.

Agencja Reutera podkreśla, że porozumienie może pozytywnie wpłynąć na relacje pomiędzy starającą się o przyjęcie do UE Turcją a Brukselą. W ciągu rozpoczętych w 2005 roku negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do UE udało się dotąd otworzyć 13 z 35 rozdziałów negocjacyjnych. Tylko jeden - nauka i badania naukowe - został zamknięty. Negocjacje utrudnia opór niektórych państw UE, głównie Niemiec i Francji, wobec przyjęcia Turcji do Unii, a także zadawniony konflikt Ankary z Cyprem, jednym z członków Unii; Ankara wspiera samozwańczą Turecką Republikę Cypru Północnego.

(PAP)

lm/  ro/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze