MF: Trwają konsultacje ws. projektu wprowadzenia e-faktury
Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającego e-fakturę - poinformował resort finansów. MF wyjaśniło, że podatnicy wybierający do rozliczeń e-fakturę otrzymają zwrot VAT szybciej, bo w ciągu 40, a nie 60 – poinformowała Gazeta Prawna
Czytaj też: MF niszczy „ustalenia” Superwizjera TVN
Resort podkreślił, że w ten sposób Polska dołącza do czołówki cyfrowych liderów, które wdrażają nowoczesną e-usługę. Rozwiązania tego typu oferują jak na razie trzy państwa Unii Europejskiej: Hiszpania, Portugalia i Włochy.
Podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40” – informowało Ministerstwo Finansów.
Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśnił, że przy tworzeniu przepisów resort finansów opierał się w dużym stopniu na ponad trzyletnich doświadczeniach Włoch. Usługa e-faktury została tam udostępniona podatnikom w 2017 r., a po okresie przejściowym od 1 stycznia 2019 r. użycie e-faktury stało się we Włoszech obowiązkiem - czytamy na portalu Gazetaprawna.pl.
Podobnie sytuacja będzie wyglądała w Polsce – po okresie przejściowym chcemy, aby użycie e-faktury przyjęło charakter obowiązkowy – zapowiedział Sarnowski.
Według Ministerstwa Finansów na początku polscy przedsiębiorcy będą korzystać z tego rozwiązania dobrowolnie. Będzie ona dostępna do rozliczeń obok faktur papierowych i teraz już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Korzystnie z e-faktury ma się stać obowiązkowe w 2023 r.
Wdrożenie e-faktury będzie korzystne, ponieważ ułatwi rozliczenia pomiędzy przedsiębiorcami, ale także przyspieszy wykrywanie prób wyłudzania podatku, a dzięki temu podwyższy bezpieczeństwo przedsiębiorców i wspomoże dalsze zmniejszanie luki VAT – dodał Sarnowski.
E-faktury będą łatwe w użyciu, ponieważ będą wystawiane według jednego wzorca. Łatwiejsze też będzie rozliczanie ich w systemach finansowo-księgowych. Faktury te pozostaną w bazie Ministerstwa finansów i nigdy nie będą zniszczone. Podatnik zawsze też będzie wiedział, że jego faktura trafiła do kontrahenta.
Według danych ministerstwa, w 2018 r. faktury elektroniczne wystawiało i przyjmowało już ok. 75 proc. firm. W opinii resortu, rozliczenie przy pomocy faktur elektronicznych jest już obecnie codzienną praktyką, wynika bowiem z obowiązku elektronicznego raportowania plików JPK oraz z korzyści biznesowych, jakie daje względem tradycyjnych faktur papierowych – czytamy w Gazecie Prawnej.
gazetaprawna.pl/mt