Szef WHO podziela apel Morawieckiego. Wzywa do dzielenia się patentami
Generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus opublikował na łamach „The Guardian” artykuł dot. szczepionek na koronawirusa. Przekonuje w nim do poważnych zmian w procesie produkcji szczepionek, w tym do dzielenia się patentami
Jesteśmy w wyjątkowym momencie w historii i musimy sprostać temu wyzwaniu. Niezależnie od tego, czy chodzi o dzielenie się dawką, transfer technologii czy dobrowolne licencjonowanie, jak zachęca WHO Covid-19 Technology Access Pool, czy też zrzeczenie się praw własności intelektualnej, jak zasugerowały Republika Południowej Afryki i Indie, musimy zrobić wszystko – czytamy w tekście szefa Światowej Organizacji Zdrowia.
Po pierwsze, potrzebujemy zrównoważonej produkcji i produkcji szczepionek na całym świecie. (…) Niektóre firmy, takie jak AstraZeneca, podzieliły się swoimi licencjami, aby szczepionki mogły być produkowane w wielu lokalizacjach. Inni, jak Pfizer i Sanofi, zawarli umowy dotyczące transferu technologii – przekonuje Ghebreyesus.
Szef WHO zwraca uwagę na potrzebę tymczasowej rezygnacji z patentów przez firmy produkujące szczepionkę.
Musimy zapewnić długoterminowe łańcuchy dostaw szczepionek, które będą znacznie większe niż te, które mamy obecnie. (…) Tymczasowa rezygnacja z patentów nie oznacza, że innowatorzy coś stracą. Podobnie jak podczas kryzysu związanego z wirusem HIV lub wojny, firmy otrzymają tantiemy za wytwarzane przez siebie produkty – czytamy.
Już w lutym Tedros wezwał również kraje do zniesienia przepisów dotyczących własności intelektualnej, aby umożliwić innym krajom szybsze wytwarzanie szczepionek.
Jeśli nie teraz, to kiedy? – zapytał.
Pomysł tymczasowego zrzeczenia się praw własności intelektualnej do narzędzi walki z COVID-19 pojawi się ponownie w przyszłym tygodniu na spotkaniu państw członkowskich Światowej Organizacji Handlu (WTO). W przeszłości napotykał sprzeciw ze strony bogatych krajów z dużym przemysłem farmaceutycznym.
Apel polskiego premiera
Sprawę udostępnienia patentów poruszył wcześniej polski premier, Mateusz Morawiecki.
Opóźnienia i problemy z dostawą szczepionek stwarzają ryzyko dla pełnej odbudowy i szybkiego powrotu do normalności – mówił na wideoszczycie UE premier Mateusz Morawiecki. Zaproponował, by firmy farmaceutyczne, które opracowały szczepionki, podzieliły się patentami z innymi firmami, które mogą szybko rozpocząć produkcję.
W zamieszczonej w lutym na stronie kancelarii premiera informacji podano, że unijni przywódcy rozmawiali także o dostępności szczepionek w Europie, o co zabiegał wcześniej m.in. szef polskiego rządu w liście do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela.
Problem z dostępnością szczepionek dotyka wszystkie kraje Europy – od Portugalii, przez Francję, Niemcy, Polskę, aż po państwa bałtyckie — podkreślił cytowany w komunikacie premier Morawiecki.
Opóźnienia ze strony firm farmaceutycznych oraz problemy związane z produkcją i dostawą szczepionek, stwarzają ryzyko dla pełnej odbudowy i szybkiego powrotu do normalności — dodał.
„Zdrowie i życie obywateli to zbyt ważne sprawy, żeby poświęcać je dla lepszego wyniku finansowego kilku firm” – podkreślił Morawiecki.
Czytaj też: Morawiecki: Nie ma czasu do stracenia! Liczy się każdy dzień!
PAP, The Guardian, wPolityce/KG