DEBATA Polska-Azja. Współpraca z Azją może zmienić Polski Nowy Ład
Czy w polski modelu państwa dobrobytu potrzebujemy azjatyckich inwestorów? Jakie inwestycje firm dalekowschodnich wpisują się w propozycje Nowego Polskiego Ładu? Jakich inwestorów oczekujemy w Polsce, a jakie są oczekiwania inwestorów wobec polskiej administracji i biznesu?
Na te pytania odpowiadali uczestnicy debaty zorganizowanej podczas Forum Gospodarczego Polska-Azja „Zbliżenia 2021”. Prezentujemy pełny zapis panelu poświęconego strategicznym założeniom polityki proinwestycyjnej Polski w kontekście programów rządu RP.
Azjatyckie inwestycje w Polsce, współpraca regionalna, rozwój infrastruktury i logistyka, plany ekspansji polskich firm w Azji, eksport żywności na chłonne rynki dalekowschodnie – to tylko niektóre z tematów, które zostały poruszone podczas Forum Polska-Azja „Zbliżenia” 2021, dotyczącego współpracy gospodarczej z Dalekim Wschodem. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki. Spotkaniom, odbywającym się z uwagi na pandemię w formie wirtualnej, patronują także Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Partnerem głównym wydarzenia jest Takeda Polska.
Wydarzenie otworzył panel poświęcony strategicznemu wymiarowi współpracy gospodarczej między Polską a krajami Dalekiego Wschodu. Uczestnikami panelu byli: Izabela Olszewska z zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Nienke Feenstra, dyrektor generalna japońskiej firmy biofarmaceutycznej Takeda, Sonia Buchholtz z Konfederacji Lewiatan, Wojciech Krawczyk z Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Jerzy Bielewicz, publicysta Gazety Bankowej.
Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Nienke Feenstry, dyrektor generalnej japońskiej firmy biotechnologicznej Takeda. Umieściła ona zagadnienia gospodarcze w szerszym kontekście zdrowia społecznego, bezpieczeństwa zdrowotnego i rozwiązań, które mogą mu służyć. Podkreślała, że Takeda – we współpracy z administracją i innymi krajowymi partnerami – jest w stanie takie rozwiązania dostarczać polskim pacjentom.
Bez względu na obszar, o którym mówimy, stoimy obecnie przed ogromnymi wyzwaniami w związku z pandemią COVID-19. Są one zbyt duże, by poradzić sobie z nimi samodzielnie. Punkty widzenia różnych krajów, kultur i organizacji mogą wzbogacić debatę, a przez to pomóc nam zbliżyć się do dobrych rozwiązań. W kontekście ochrony zdrowia będzie to oczywiście szybszy dostęp polskich pacjentów do lepszego leczenia – mówiła Nienke Feenstra, general manager firmy Takeda Polska.
Wojciech Krawczyk z Ministerstwa Aktywów Państwowych podkreślał rolę współpracy i dobrego, spokojnego dialogu między państwem i biznesem. Sonia Buchholtz z Konfederacji Lewiatan wskazywała obszary, które w tych relacjach należy pilnie naprawić. Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, analizowała relacje z kluczowymi państwami Dalekiego Wschodu w kontekście rozwoju polskiego rynku kapitałowego, ceniony publicysta (w przeszłości doradca Goldman Sachs czy Royal Bank of Canada) Jerzy Bielewicz wskazywał zaś na kontekst polityczny zachodzących w ostatnich miesiącach procesów gospodarczych.
Forum Polska-Azja „Zbliżenia” 2021 jest inicjatywą redakcji „Gazety Bankowej” i portalu wGospodarce.pl – spotkaniem przedstawicieli administracji, biznesu i ekspertów dotyczącym współpracy Polski i globalnych firm z Azji. Sześć debat, które odbyły się w dnia 22-23.03 poświęcono wymianie handlowej i kooperacji gospodarczej, technologicznej i logistycznej między Polską a Azją. Zapis wideo z paneli dyskusyjnych dostępny jest na portalu wGospodarce.pl. Obszerne relacje z debat także w majowym wydaniu „Gazety Bankowej”.
Więcej na temat Forum – w specjalnej zakładce na portalu https://wgospodarce.pl/tagi/forum-zblizenia , wszystkie debaty znaleźć można także tu